Medián-elemzés: Folyamatosan erősödik a kétpárti rendszer felé vezető tendencia.

A Medián legfrissebb közvélemény-kutatása alapján a Tisza Párt megelőzte a Fideszt, így új vezető szerephez jutott. A felmérés részleteiről Hann Endrét, a Medián ügyvezető igazgatóját faggatta az InfoRádió.
A kutatás egyik legmeghatározóbb tanulsága, hogy egyre inkább a kétpárti rendszer felé haladunk. A Tisza Párt népszerűsége jelentős mértékben megnövekedett. A teljes szavazásra jogosult népesség körében 38 százalék támogatja az ellenzéki pártot, míg a Fidesz-KDNP-re csupán 28 százalék voksolna. Még drámaibb a helyzet a biztos szavazók táborában: itt 51 százalék a Tisza Párt mögött áll, szemben a Fidesz-KDNP 36 százalékával, ami 15 százalékos különbséget mutat – hangsúlyozta Hann Endre. A Medián vezetője arra figyelmeztetett, hogy ilyen mértékű elmozdulásra az elmúlt 15 évben nem volt példa. Eddig ugyanis a Fidesz támogatottsága stabilnak tűnt, és a változás szinte elképzelhetetlen volt.
Hann Endre véleménye szerint egy teljesen új helyzet körvonalazódik, amely egyre inkább arra utal, hogy az új választásokat követően a parlamentben kétpárti rendszer formálódhat.
"A kisebb pártok közül a Mi Hazánk tűnik a legerősebbnek, de még ő is csupán 4-5 százalék között mozog. A Kétfarkú Kutya Párt 3 százalékon áll, míg a DK támogatottsága 2-3 százalék között változik, attól függően, hogy az egész népességet vagy csak a pártpreferenciát vallókat vizsgáljuk. A Jobbik 1 százalék körüli eredményt mutat, a többi párt pedig már annyira elenyésző, hogy említésük sem indokolt, hiszen bár van stabil szavazóbázisuk, nem tudják átlépni az egy százalékos küszöböt sem, még kerekítve sem" - részletezte a közvélemény-kutatás eredményeit.
Az InfoRádió által feltett kérdésre Hann Endre bemutatta a két legnagyobb párt lehetséges támogatóinak demográfiai eloszlását. Az elemzés alapján a Tisza Párt egy viszonylag néppárti karakterű szervezetnek tekinthető, azonban a két párt közötti legszembetűnőbb eltérés az életkor szerinti megoszlásban figyelhető meg. A 40 év alattiak körében a Tisza Párt támogatottsága 58 százalékra rúg, míg a Fidesz csupán 16-17 százalékkal képviselteti magát. Ezzel szemben az idősebb korosztályok között már kiegyenlítettebb a helyzet, és az 50 év felettiek között a Fidesz támogatói vannak többségben.
"Rendkívül figyelemre méltó, hogy a Tisza támogatottsága a községekben már elérte a Fidesz szintjét" – folytatta a szakértő. Korábban ugyanis a kis falvak jellemzően a Fidesz bázisának számítottak. Jelenleg viszont a Tisza 32 százalékot, míg a Fidesz 33 százalékot mondhat magáénak, csupán egy pontos eltéréssel, ami rendkívül szoros versenyt mutat – hangsúlyozta Hann Endre. "Az iskolai végzettség szempontjából is hasonló tendencia figyelhető meg, mint azt már korábban is észleltük. Ezek a tényezők összefonódnak egymással. Az idősebb generációk, a kis településeken élők, valamint a legfeljebb nyolc osztályt végzettek körében a Fidesz továbbra is jelentős előnnyel bír, ám a többi csoportban ez már nem igaz."
Bár a választásokig még majdnem egy év van hátra, a Medián ügyvezetője mégis figyelemre méltónak tartja, hogy egy ideje már erős kihívója van a jelenlegi kormánypártoknak. Méghozzá egy olyan tömörülés, amelyik képes volt koncentrálni a korábban nagyon széttartó, nagyon töredezett ellenzéket. Hann Endre ezért a Tisza Párt legnagyobb teljesítményének azt tartja, hogy önmaga, egyedül vált komolyan vehető kihívóvá. Szerinte az is szokatlan, hogy már ennyivel a választások előtt ilyen sokan egy ellenzéki pártot tartanak esélyesebbnek. "Ez teljesen elképzelhetetlen volt még hónapokkal ezelőtt. Nem fordult még elő az egész ciklus alatt, hogy valaki ne azt mondta volna: a Fidesz az esélyes. Most nem nagyon, de többségben vannak azok, akik már a Tisza Pártot látják a várható győztesnek" - tette hozzá Hann Endre.