Létrejött az új intézet, amely forradalmi átalakulásokat ígér a magyar mezőgazdaság számára - Agrárszektor.

A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztrációs lehetőséggel! Ne hagyd ki ezt a kivételes ajánlatot!
A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ célja, hogy Magyarország agroökológiai viszonyainak megfelelően azonosítsa és kidolgozza azokat a termesztéstechnológiai megoldásokat, amelyek figyelembe veszik a különböző fajták műtrágyaigényét, talajművelési gyakorlatát, vetőmagnormáját és növényvédelmét. Ezen kívül törekszik arra, hogy az így kialakított módszereket kiterjessze olyan országokra is, amelyek hasonló szélsőséges agroökológiai körülményekkel rendelkeznek.
A Központ fő feladatai közé tartozik a klímaváltozás hatásainak alapos vizsgálata, a különböző tendenciák azonosítása, valamint az aszály és az általa okozott károk mértékének pontos számszerűsítése. Emellett kidolgozzuk a mezőgazdasági szempontból releváns aszályindexeket is. Fontos tevékenységünk a mezőgazdasági célú talajok víz- és tápanyagforgalmának liziméteres elemzése, különös figyelmet fordítva a talaj nedvességtartalmának és szerves szénkészletének megőrzésére és növelésére. A klimatikus eredetű növényi stressz, mint például aszály, hőstressz és UV-sugárzás hatásainak mérséklési lehetőségeit is kutatjuk, fókuszálva a talaj- és növénykondicionálási módszerek fejlesztésére.
Gyuricza Csaba köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a mai nap nem csupán Karcag városának, hanem az egész magyar agráriumnak is különleges és meghatározó pillanata. Kiemelte, hogy ez az esemény jelentős mérföldkő, amely új lehetőségeket és kihívásokat hozhat a mezőgazdaság számára. Mint mondta,
Most egy új intézmény alapítása előtt állunk, amely tudományos megalapozottságával és gyakorlati megközelítéseivel képes lesz reagálni a magyar mezőgazdaság előtt álló kihívásokra, legyenek azok a jelenben vagy a jövőben. Az éghajlatváltozás által támasztott problémákra a tudomány nyújtja a legkiválóbb megoldásokat – és mi, a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ munkatársai, elkötelezetten állunk készen arra, hogy válaszoljunk ezekre a kihívásokra.
Fazekas Sándor országgyűlési képviselő az esemény kapcsán elmondta, hogy egy megújulásnak lehetnek a szemtanúi a magyyarok, hiszen egy újabb fejezet nyílik az intézet történetében, új profillal új kihívásoknak kell megfelelni. A magyar mezőgazdaság és agrárkutatás szempontjából is egy nagyon jelentős esemény a mai, hiszen jelenleg nincs ilyen intézet hazánkban, pedig a természeti anomáliák indokolnák ezt. A politikus hozzátette, hogy
A nagykunsági táj hajdani lakói olyan kihívásokkal néztek szembe, amelyek mára az egész Kárpát-medencét érintik. A múlt bölcsessége azonban itt gyökerezik, hiszen ez a vidék a legősibb gazdálkodói tapasztalatok otthona. Ezért, még a legnehezebb körülmények között is, elengedhetetlen a tudományos kutatásra alapozni a termelési módszereinket, hogy a jövő generációi is fenntartható módon élhessenek e táj szépségeiben.
F. Kovács Sándor országgyűlési képviselő elmondta, hogy az itt dolgozó gazdáknak kétszeresen vagy háromszorosan többet kellett dolgozni ugyanannyi sikerért, mint az ország más területein gazdálkodóknak. A parlamenti képviselő beszélt arról is, hogy most is kemény munkával kell reagálni az új kihívásokra. A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ olyan időpontban jött létre, amikor valami megváltozott a mezőgazdaságban, az emberek gondolkodásában. A vízzel tudatosan kell gazdálkodni, úgy, mintha egy vagyontárgy lenne.
Mindent meg kell tennünk a lehetséges megoldások keresése érdekében, nem magunk, hanem unokáink miatt
- fűzte hozzá.
Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az átadó ünnepségen hangsúlyozta, hogy a kutatóközpont létrehozása egy mérföldkő a mezőgazdaság történetében. Az új intézmény célja, hogy felkészítse a gazdálkodókat a jövő kihívásaira, amelyek a fenntartható vízgazdálkodás terén jelentkeznek. Kiemelte, hogy a vízkezelés felelősségteljes megközelítése ma már a politikai döntéshozatal egyik legfontosabb aspektusa, hiszen nem csupán kulcsfontosságú döntéseket kell hozni, hanem megfelelő erőforrásokat is kell biztosítani. Hozzátette, hogy a magyar kormány elkötelezett amellett, hogy maximális támogatást nyújtson a gazdák érdekeit képviselő szervezeteknek és a gazdálkodóknak, hiszen az igazi eredményeket csak egy jól koordinált együttműködéssel lehet elérni.