Felfedték egy 4500 éves társasjáték titkos szabályait!


1977 óta igazi rejtély övezte az ősi társasjáték játékszabályait. Most azonban úgy tűnik, végre felfedeztük a jól működő szabályrendszert, amely választ adhat a hosszú évtizedek kérdéseire.

Szeretsz társasjátékozni? Elképzelhető, hogy a karácsonyfa alatt meglepetésként lapult egy új játék, amellyel családoddal vagy barátaiddal szórakozhatsz? Akkor biztosan lenyűgöz, hogy valószínűleg egy 4500 éves társasjáték szabályait sikerült megfejteniük.

Ennek a réges-régi iráni játéknak a táblája kígyóra hasonlít, és huszonhét gyalogszerű bábuja van.1977-ben Shahr-e Sokhtehben, egy ősi bronzkori városban, Irán délkeleti részén bukkantak rá és majdnem 50 év kellett a megfejtéséhez. Mint a ScienceAlert oldalán olvashatjuk, a kutatók most megfejthették, mi is volt a játékszabály az ősök szórakozásában.

A felfedezés során 20 kör alakú mező, 4 kocka és egy kígyószerű tábla került elő, ami azonnal felkeltette az archeológusok figyelmét. Azonnal feltűnt számukra, hogy a lelet rendkívüli hasonlóságot mutat az 1920-as években Irakban előkerült Ur királyi játékával. Ezt a különleges felfedezést Sir Leonard Woolley, egy brit régész tette, aki ásatásokat irányított Ur városának közelében. A játék az ősi város maradványai közül, az egyik uralkodói sírból került elő, innen származik a neve is: The Royal Game of Ur.

A játék során két résztvevő verseng egymással, mindkettőjüknek meghatározott mennyiségű korong áll rendelkezésére. A céljuk, hogy ezeket a korongokat a játékasztal egyik oldaláról a másikra juttassák. Ebben a folyamatban háromszög alakú "dobókockák" működnek közre, amelyek segítik őket a stratégiai lépések megtervezésében és végrehajtásában.

Shahr-e Sokhteh játékában nehéz megismerni a pontos szabályokat, de egy informatikus és egy régész egyéb leletek és modellezés kombinációjával próbálta megfejteni.

A játéktáblán futó, mozgó elemek, menedékhelyek és kúp alakú blokkolók sorakoznak. Az egész egy kígyóra emlékeztet, amelynek egyes szakaszai a darabok elhelyezésére szolgálnak, míg más részei a túlélés hídjaként funkcionálnak.

A játékosok feladata, hogy kockadobással lépjenek előre, miközben a lehető leggyorsabb tempóban haladnak. Ötven résztvevő tesztelte a javasolt szabályrendszert, és az eredmények biztatónak tűnnek. A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy az általuk bemutatott szabályok nem az eredeti verziók, hanem csupán egy alternatív megközelítést kínálnak az Ur játékának szabályainak megértéséhez, valamint a Shahr-e Sokhteh darabjainak részletes elemzéséhez.

Related posts