A tajvani chipgyártó felfedte, milyen formát ölt majd a legújabb csúcsprocesszor, amely a te mobiltelefonodban is helyet kaphat.

A tajvani TSMC 2028-tól kezdődően 1,4 nanométeres gyártási technológiával fogja előállítani chipeit, amelyek várhatóan még a jelenlegi csúcstechnológiás lapkák teljesítményét is felülmúlják, miközben energiatakarékosabbak lesznek.
Megmutatta a világ egyik legnagyobb chipgyártója, a tajvani TSMC, hogy a következő években milyen processzorok kerülhetnek majd az iPhone-okba, illetve más csúcskategóriás készülékekbe. A vállalat 1,4 nanométeres gyártási technológiát ígér, az ilyen lapkákat pedig 2028-ban kezdheti el gyártani a cég. A technológiát valószínűleg az Apple, az Intel és az AMD processzorainál fogja használni a vállalat.
Ha leegyszerűsítjük a kérdést, akkor a processzorok teljesítményét a rajtuk található tranzisztorok száma határozza meg. Ez az érték döntő szerepet játszik abban, hogy a CPU mennyi műveletet tud végrehajtani egy adott időintervallumban, tehát hogy milyen gyorsan vagy lassan működik. A gyártási technológia méretének csökkentése lehetővé teszi, hogy egyre több tranzisztor kerüljön a lapkára, ami közvetlenül hozzájárul a processzorok teljesítményének növekedéséhez.
A 2 nm-es gyártási technológiához képest 20 százalékkal sűrűbben helyezkednek el a tranzisztorok. Hogy ez pontosan milyen teljesítménynövekedést jelent, azt még nem tudni. Ami biztos hogy a 2 nm-es lapkák esetében hasonló volt a technológiai előrelépés a 3 nm-esekhez képest, így az 1,4 nm-es technológiára épül CPU-k 30 százalékkal lehetnek gyorsabbak, és 60 százalékkal jobb lehet a hatékonyságuk, mint a jelenlegi egységeknek.
Az Apple legfrissebb chipjei a TSMC 3 nm-es gyártási technológiájával készülnek, és várhatóan ezek a processzorok kerülnek majd az ősszel debütáló iPhone 17 család, köztük az iPhone 17 Air készülékeibe is. Ez arra utal, hogy az Apple valószínűleg még nem tervez átállni a 2 nm-es lapkákra - írja a MacRumors.
Ha valóban így alakul a helyzet, akkor a következő 2-3 évben valószínűleg nehezen remélhetjük, hogy az Apple termékeiben feltűnik a tajvani csúcstechnológia.