Megvalósult a Notre-Dame-ban a tűzvész után első alkalommal megrendezett mise, amely különleges jelentőséggel bír az ikonikus székesegyház történetében. A rendezvény nem csupán a hitélet újjáéledését szimbolizálja, hanem a közösség összetartozását és a he
"Ezen a reggelen búcsút intünk 2019. április 15-ének fájdalmának" - hangoztatta Laurent Ulrich, Párizs érseke a szeplőtelen fogantatás ünnepén tartott szentmiséjében.
Az érsek üdvözölte azokat, akik a a székesegyházban, illetve a Szajna partján felállított kivetítők előtt követték a szertartást.
"Isten hozta Önöket, legyenek akár hívők, akár nem" - fogalmazott Laurent Ulrich.
A misén körülbelül 2500 résztvevő gyűlt össze, közöttük számos államfő, például Emmanuel Macron francia köztársasági elnök. Az esemény különleges vendégei közé tartozott 150 rászoruló is, akiket a mise befejezése után ebédre invitáltak. Továbbá, 150 püspök érkezett Franciaország különböző tájairól és külföldről, valamint a 106 párizsi plébánia és a hét keleti rítusú katolikus egyház egy-egy papja is jelen volt, így a rendezvény valódi közösségi élménnyé vált.
A szertartás, amelyen megáldották a szenteltvizet, felszentelték az oltárt, részleteket olvastak fel a Bibliából, elhelyezték az ereklyéket, megáldották a tabernákulumot, több mint két órán át tartott.
A szertartás végén az érsek ünnepélyesen felszentelte az újonnan készült bronz oltárt. E különleges oltárban öt, Párizs történetéhez szorosan kapcsolódó relikviát helyeztek el, gazdagítva ezzel a hely szellemét és örökségét.
Emmanuel Macron, aki szombat este beszédet mondott a székesegyház ünnepélyes megnyitóján, nem tartott vallásos szertartást, de baráti békecsókot váltott a szomszédos közösségekkel, ezzel hangsúlyozva a francia állam és az egyház közötti szétválasztás fontosságát.
A biztonságra az előző napi ünnepélyes megnyitóhoz hasonlóan ismét hatezer rendőr és csendőr felügyelt.
A következő szentmisét vasárnap este tartják, és a részvételhez előzetes regisztráció szükséges a nagyközönség számára.
A 2019. április 15-én a székesegyházban bekövetkezett megdöbbentő tűzvész után különleges és hagyományos technikák segítségével keltették életre a középkori gótikus építészet e páratlan kincsét, amely már 860 éve díszíti a tájat.
"Ott nem csupán egy épület újjáépítése zajlott; ez a nemzet lelkének újjászületéséről szólt" - nyilatkozta Olivier Ribadeau Dumas, a székesegyház rektora.