A növények fejlődése megállt, mivel az aszály már az ország jelentős területeit érinti.

Az ország különböző részein komoly mezőgazdasági problémák léptek fel a hosszan tartó csapadékhiány következtében. Az Alföld jelentős területein az aszály már elérte a kritikus állapotot, és a helyzet továbbra is romlik. A következő napokban sajnos nem várható jelentős javulás az időjárásban.
Az ország túlnyomó részén hetek óta nem esett számottevő eső, emiatt pedig a csapadékhiány 30-90 mm között mozog. A talaj felső 50 cm-es rétege gyakorlatilag az egész országban kritikusan száraz, a felső egy méteres talajrétegből 80-120 mm csapadék hiányzik, csak az Alpokalján nedvesebb a talaj - írja a HungaroMet. Az aszály már jelentős mezőgazdasági károkat okoz: az őszi vetések korábban érnek, a kukorica és napraforgó fejlődését pedig a csapadékhiány hátráltatja, különösen az Alföldön. Az NDVI vegetációs index szerint is csökkenő vegetációs aktivitás figyelhető meg
Az országot sújtó aszály komoly kihívások elé állítja a mezőgazdaságot és a vízgazdálkodást. A csapadékhiány következtében a földek kiszáradnak, és a terméskilátások is aggasztóan alakulnak.
Tóth Tamás meteorológus legutóbbi Facebook-bejegyzésében megosztotta az aszályszintet ábrázoló térképet, amely világosan rávilágít a jelenlegi helyzet súlyosságára. Szavai szerint: "A tény, hogy a klimatológiai értelemben legcsapadékosabb hónapunkban ilyen aggasztó térképet kell posztolnom, több mint elkeserítő. A Medárd körüli konvektív csapadék teljes mértékben elmaradt, és az ország négyötödén súlyos aszályhelyzet van. Kecskemét, Szeged, Szekszárd, Cegléd és a déli határ mentén, valamint a Mecsek nyugati oldalán és néhány helyen a Mezőföldön a júniusi csapadék mennyisége 0, míg Pécsett mindössze 0,3 mm-t regisztráltunk."
Jött a száraz és hűvös időjárás
Az őszi vetésű kalászosok és a repce fejlődése Miskolc környékén kezdetben kedvező csapadékviszonyok mellett indult, ám a tél végi és tavaszi csapadékhiány, valamint a májusi hűvös és száraz időjárás hatására a talaj fokozatosan kiszáradt. Ezzel párhuzamosan az aszály egyre súlyosabbá vált, ami miatt a kultúrnövények fejlődése számos területen egyenetlenné vagy gyengévé vált.
Március esői után április napfényes, száraz időszakot hoz.
Kecskemét környékén a kukorica vetési és korai növekedési fázisa sajnos nem alakult kedvezően. A márciusi esőzések után áprilistól egyre inkább szárazabb és hűvösebb időjárás uralkodott, ami különösen megnehezítette a növény fejlődését az Alföldön. Júniusra ugyan megérkezett a nyári meleg, de a csapadék továbbra is jelentősen hiányzik, ami az aszály helyzetét tovább súlyosbítja.
A talaj egyre inkább kiszárad.
A jövőbeli időjárási előrejelzések alapján a következő napokban is száraz és meleg idő vár ránk. A gyenge hidegfrontok érkezése sem ígér lényeges csapadékot, így a talaj állapota továbbra is kedvezőtlen irányba változik, fokozva a száradást.