Vitézy Dávid mozgalmának középpontjában a városi közlekedés és a fenntartható városfejlesztés reformja áll. Célja, hogy a budapesti közlekedési rendszert modernebbé, hatékonyabbá és környezetbarátabbá tegye. Emellett szeretné bevonni a lakosságot a döntés


Vitézy Dávid, az LMP és a Budapestért Egyesület fővárosi listavezetője, sikeresen megszerezte mandátumát az idei önkormányzati választások során. A főpolgármester-jelölti versenyben azonban szoros küzdelemben, csupán néhány száz szavazattal maradt el Karácsony Gergelytől. A frakcióvezető bejelentette, hogy frakciójuk, amely már felvette a Podmaniczky nevet, elindítja a Podmaniczky Mozgalmat. Vitézy Dávidot a mozgalom céljairól és a főpolgármester-helyettesi szerepéről faggattuk.

Vitézy Dávid vasárnap, Budapest 151. születésnapján jelentette be, hogy elindul a Podmaniczky Mozgalom. Bárki csatlakozhat hozzájuk, "aki tenni szeretne azért, hogy Budapestet végre kirángassuk abból a gödörből, ahova a pártpolitikai csaták juttatták az elmúlt években".

A frakcióvezető a mozgalmuk névadójáról, Podmaniczky Frigyesről beszélve kiemelte, hogy ő volt Budapest egyesítésének és a város mindenki által szeretett, történelmi arculatának megteremtésének, valamint fejlesztésének fő szellemi irányítója.

"Ahhoz, hogy Budapestet ismét egy fejlődő pályára állíthassuk, elengedhetetlen a múlt alapos megismerése. Melyik időszak lenne erre alkalmasabb, mint a város aranykora? Az egyesített főváros Podmaniczky Frigyes vezetésével olyan dinamikus fejlődést mutatott, amelyre a világ is felfigyelt; egyedül Chicago tudott hasonló ütemű növekedést felmutatni. Ezért közösségünk Podmaniczky Frigyest példaként emeli ki." - hangsúlyozta Vitézy Dávid.

A fővárosi képviselő kiemelte, olyan közösséget szeretnének, amely tenni akar és tenni is tud a városért, amely nem azt keresi, hogy mit miért nem lehet csinálni, és ezt hogyan tudja az ellenfelei hibájaként bemutatni, hanem cselekszik. Vitézy Dávid elárulta, az elmúlt hónapokban kiderült, a város tele van tenni akaró emberekkel, már a kampány alatt is sokan jelentkeztek hozzájuk, "rengeteg budapesti van, akit nem elégít ki az egyik oldal vádaskodása, ahogy a másik oldal kifogáskeresése sem".

Vitézy Dávid lapunknak adott válaszában egyértelművé tette, hogy szervezeti szinten nem várható összefonódás az LMP és a Podmaniczky Mozgalom között. Ugyanakkor hozzátette: "Bár hivatalosan nem fog összefonódni a két csoport, elképzelhető, hogy néhány LMP-tag csatlakozik a mi kezdeményezésünkhöz."

A mozgalom vezetője hangsúlyozta, hogy mindenki, aki az önkormányzati választáson az általa irányított listán indult, a mozgalom tagjává vált, beleértve az LMP-s és egyesületi jelölteket is. Vitézy Dávid elárulta, hogy eddig több mint ezer jelentkező tapasztalatait gyűjtötték össze a kezdeményezésük keretében. Fontos számukra, hogy minden jelentkezővel személyesen találkozzanak, így a taglétszám folyamatosan növekedhet, és az érdeklődés rendkívül magas.

A mozgalom alapját két különböző logikai keret képezi:

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy ismert politikai személyiségek csatlakozhatnak-e a mozgalomhoz. A korábbi főpolgármester-jelölt így nyilatkozott:

Budapesti civilek jelentkezésére számítunk, mivel célunk egy lokális, közösségi alapú mozgalom kialakítása. Fontos megjegyezni, hogy eddig nem érkezett hozzánk jelentkezés olyan közismert politikai személyiségtől, aki esetleg ideológiai szempontból befolyásolhatná a kezdeményezésünket. Nyitottak vagyunk, de elképzelhető, hogy egyes esetekben azt javasolnánk, hogy valaki tartózkodjon a részvételtől, ha úgy érezzük, hogy nem illeszkedik a céljainkhoz. A célunk az, hogy egy olyan civil mozgalmat építsünk, amely független a pártpolitikai játszmáktól, és nem az országos politikai diskurzusból merít inspirációt. Jelenleg a politikai táj tele van olyan pártokkal, mint a Fidesz, a Tiszta Politika Mozgalom, a Kétfarkú Kutyapárt vagy a DK, amelyek mind országos szintű megközelítéseket alkalmaznak. Mi viszont más nézőpontokat szeretnénk érvényesíteni, és a budapesti közösség igényeire szeretnénk fókuszálni.

Vitézy Dávid hangsúlyozta, hogy a csoportjuk nem kíván párttá alakulni, ezért a 2026-os országgyűlési választásokon nem fognak részt venni. Amikor arról érdeklődtünk, hogy a 2029-es önkormányzati választásra terveznek-e főpolgármester-jelöltet, és ha igen, az ő személyében, így válaszolt: "Nyilvánvalóan furcsa lenne, ha azt állítanám, hogy ez teljesen kizárt, de mivel ez a választás sok év múlva esedékes, nem most van itt az ideje a döntésnek."

Kiss Ambrus, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatója egy szerdai háttérbeszélgetésen közölte, hogy Karácsony Gergely főpolgármester javaslatot tesz a főpolgármester-helyettesek személyére. Az viszont egyelőre nem derült ki, hogy kik szerepelnek az előterjesztésben, ahogy az sem, hogy milyen politikai alku született a helyettesek személyéről.

Vitézy Dávid a témával kapcsolatos kérdésünkre határozottan kijelentette:

Nem tudom, hogy én leszek-e az egyik jelölt. Karácsony Gergely jogosult helyetteseket jelölni, de a korábbiakhoz képest nem tudok mit mondani, a főpolgármester és köztem nem született megállapodás - márpedig nagyon is érdemi feltételeim vannak, a programom minél nagyobb arányú megvalósításától egyes fővárosi cégvezetők kérdéséig.

A Fővárosi Közgyűlés legközelebb szerdán ülésezik.

Related posts