Most valóban túllépett egy határt Trump: az Európai Unió a kereskedelmi kapcsolatok megszüntetésével riogat - Pénzcentrum.


Az Európai Unió figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelme gyakorlatilag megszűnhet, ha Washington beváltja fenyegetését és 30%-os vámot vet ki az EU-ból származó árukra- számolt be a CNN.

Maroš Šefčovič, az Európai Unió kereskedelmi biztosa hétfőn Brüsszelben hangsúlyozta, hogy a "30%-os vagy annál magasabb vámok... gyakorlatilag hasonló következményekkel járnak. Ez a kereskedelmi tevékenységet szinte teljesen ellehetetleníti." A biztos véleménye szerint, ha Donald Trump amerikai elnök augusztus 1-jén életbe lépő új vámtarifáját bevezetik, akkor "majdnem lehetetlen lesz" az EU számára fenntartani a jelenlegi kereskedelmi kapcsolatokat az Egyesült Államokkal.

„Amennyiben a vám mértéke 30% vagy annál magasabb szinten marad, a kereskedelmi kapcsolatok nem folytatódhatnak a megszokott módon, ami jelentős kedvezőtlen következményekkel jár mindkét oldalon az Atlanti-óceánnak” – hangsúlyozta Šefčovič, aki mindent elkövet a „szuper-negatív forgatókönyv” megelőzése érdekében.

Az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatok rendkívüli jelentőséggel bírnak: az Európai Tanács statisztikái alapján tavaly a kétoldalú áru- és szolgáltatáskereskedelem összértéke elérte az 1,68 billió eurót, ami körülbelül 1,96 billió dollárnak felel meg. E két gazdasági óriás együtt a globális kereskedelem mintegy 30%-át képviseli, ami jól mutatja, mennyire fontosak egymás számára a kereskedelmi kapcsolatok.

Trump többször is kifejezte nemtetszését az Európai Unióval kapcsolatban, amelyet a saját verziójában tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok színhelyének tart. Áprilisi nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy a 27 tagú szövetség létezése mögött az a szándék áll, hogy "ráússza" Amerikát. Az amerikai elnök érvei között szerepeltek az EU által bevezetett vámok, valamint a nem vámjellegű akadályok, mint például a digitális szolgáltatásokra kivetett adók, amelyekre hivatkozva próbálta alátámasztani álláspontját.

Az Európai Unió kereskedelmi képviselői hónapok óta fáradhatatlanul dolgoznak amerikai kollégáikkal, hogy megtalálják a megoldást Trump vámintézkedéseinek elkerülésére, vagy legalábbis minimalizálják azok kedvezőtlen következményeit. Miután az amerikai elnök májusban kilátásba helyezte, hogy a "viszonossági" vámot 20%-ról 50%-ra emeli az EU-ból származó termékekre, az Európai Bizottság sürgette a tárgyalások felgyorsítását.

Šefčovič hétfőn hangsúlyozta, hogy az Európai Unió a tárgyalások útján kívánja rendezni a helyzetet, és szerinte a megállapodás csak egy hajszálnyira volt Trump legújabb vámfenyegetése előtt. "Úgy éreztük, hogy nagyon közel kerültünk a megoldáshoz" - tette hozzá, kiemelve, hogy a blokk "rendkívüli" türelmet és kreativitást mutat a megállapodás elérése érdekében.

Vasárnap az Európai Unió bejelentette, hogy elhalasztja a tervezett, 21 milliárd euró (25 milliárd dollár) értékű amerikai exportra irányuló ellenintézkedések végrehajtását, így azokat hétfőről augusztus elejéig tolja el. Ezzel a lépéssel több időt kívánnak biztosítani a tárgyalások folytatására. Az ellenintézkedések célja az lenne, hogy reagáljanak az Egyesült Államok által bevezetett 25%-os vámtarifa bevezetésére, amelyet minden acél- és alumíniumimport esetében alkalmaznak.

Lars Løkke Rasmussen, Dánia külügyminisztere szerint a blokknak tisztességes megállapodásra van szüksége, és fel kell készülnie a válaszlépésekre. "Ha békét akarsz, készülj a háborúra, és szerintem itt tartunk. Természetesen ebben a szakaszban nem kellene ellenintézkedéseket bevezetnünk, de fel kell készülnünk arra, hogy az eszköztár minden elemét használjuk" - mondta az EU kereskedelmi minisztereinek hétfői találkozója előtt.

Hétfőn, az első kereskedési napon, csökkenésnek indultak az európai részvények, miután Trump a hétvégén újabb vámfenyegetéseket hozott nyilvánosságra. A Stoxx Europe 600, amely a régió tőzsdei teljesítményének egyik fő mutatója, a közép-európai idő szerint kora délutánra 0,33%-kal csökkent.

Related posts