Putyin számára jelentős csapást jelent Aszad rezsimjének bukása Szíriában.

Az orosz elnök kifejezte, hogy eddig még nem volt alkalma találkozni Bassár el-Aszaddal, a Moszkvába menekült és hatalmát elvesztett szíriai vezetővel, de szándékában áll, hogy a jövőben pótolja ezt a hiányosságot.
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke csütörtökön kifejtette, hogy országa jelenleg is fontolóra veszi katonai bázisainak fenntartását Szíriában. A vezető hozzátette, hogy a legtöbb közel-keleti állam, valamint a szíriai kormányhoz kötődő frakciók kedvezően viszonyulnak ahhoz, hogy Oroszország továbbra is jelen legyen a térségben.
Elérkezett az idő, hogy mérlegeljük, milyen irányt vesznek a kapcsolataink a jelenlegi és jövőbeli politikai erőkkel, akik formálják hazánk sorsát. Fontos, hogy érdekeink összhangban legyenek a helyzet alakulásával.
„Egyedivé kell tennünk a megfogalmazásunkat” – jelentette ki Putyin egy sajtótájékoztatón, utalva arra, hogy Oroszország elkötelezett a bázisok megtartása iránt.
Putyin először nyilatkozott Szíriáról azóta, hogy december 8-án összeomlott Oroszország közeli szövetségesének, Bassár el-Aszadnak az uralma. Az orosz elnök természetesen megpróbálta az események fordulatát úgy beállítani, hogy nem Oroszország vesztette el befolyását a térségben.
Kijelentette, hogy országa kapcsolatban áll "minden közel-keleti állammal" és "minden olyan csoporttal", amely Szíriában befolyásolja az eseményeket. "A túlnyomó többségük" - fogalmazott - kifejezte érdeklődését a szíriai bázisaink fenntartása iránt.
Elemzők véleménye szerint Oroszország világhatalmi rangja valószínűleg meggyengül al-Aszad esetleges bukása következtében. Ez különösen igaz, ha az ország elveszíti a Tartuszi haditengerészeti támaszpontot és a Hmeimim légitámaszpontot, melyek kulcsfontosságú szerepet játszanak Oroszország afrikai és Földközi-tengeri befolyásának fenntartásában.
Moszkva 2015-ben lépett be a szíriai polgárháború eseményeibe, ezzel elindítva egy sor intenzív légitámadást, amelyek több éven keresztül zajlottak. Ezek a műveletek kulcsszerepet játszottak abban, hogy Bassár el-Aszad megőrizhesse hatalmát az országban.
A lázadók meglepetésszerű offenzíva kezdete után azonban az al-Aszadot a támogató iráni és Irán-barát harcosok úgy döntöttek, hogy nem állnak ellen a lázadók előrenyomulásának - mondta Putyin. Ehelyett Oroszország segítségét kérték a Szíriából való evakuáláshoz - fogalmazott.
Vlagyimir Putyin az NBC News munkatársainak kérdésére válaszolva év végi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy eddig még nem találkozott a Szíriából Moszkvába menekült al-Aszaddal, de már tervezi, hogy egyeztet a vezetővel. A sajtótájékoztatón Putyin hangsúlyozta, hogy kíváncsi arra, mit tud al-Aszad Austin Tice, a 2012-ben Damaszkuszban elrabolt amerikai újságíró aktuális helyzetéről.
Putyin megosztotta, hogy "több mint négy éve" nem folytatott tárgyalásokat Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, de nyitott arra, hogy ezen a helyzeten változtasson.
A maratoni sajtótájékoztató már régóta nem csupán egy esemény, hanem egy éves hagyomány lett az 1999 óta hatalmon lévő orosz elnök számára. Az utóbbi években ez az esemény szoros kapcsolatba került egy másik, szintén évente megrendezett rítussal, a "közvetlen vonallal". Ekkor Putyin lehetőséget kap arra, hogy válaszoljon a különböző régiókból érkező telefonhívásokra és levelekre, gyakran olyan állampolgároktól, akik a helyi hatóságok működésével kapcsolatban kívánják megosztani véleményüket.
Az olyan adások, melyek időnként négy órán át is eltartanak, azt a célt szolgálják, hogy hangsúlyozzák Putyin elkötelezettségét az orosz nép problémáinak orvoslása iránt. Elemzők véleménye szerint ez a stratégia arra is irányul, hogy éles kontrasztot képezzen a nyugati vezetők képével, akiket az orosz állami média rendszeresen gyengének és érzéketlennek tüntet fel.