Négy esztendőn keresztül zajlott a paradicsomprojekt, és az eredmények nem maradtak el – tájékoztat a Mezőhír.


Most még pontosabb képünk van arról, hogy a paradicsom melyik génje melyik tulajdonságért felel, és az alapkutatásokat sikerült gyakorlati eredményekre váltani. Minden nagy nemesítőház rendelkezik a barna termésráncosodásnak ellenálló fajtával.

Az EU Horizon 2020 programjának keretén belül 2020 októberében indult a Harnesstom projekt, melynek célja jobb minőségű, az újonnan felmerülő betegségekkel és az éghajlatváltozással szemben ellenállóbb paradicsomfajtákat fejlesztése, illetve a nemesítés gyorsítása génszerkesztéssel. A kezdeményezés 22 partnert fogott össze hét országból (Bulgária, Franciaország, Izrael, Olaszország, Hollandia, Tajvan és Spanyolország).

A 8 millió euróból finanszírozott projekt 2024 szeptemberében fejeződött be. Az eredményeket itt publikálták. A kutatások foglalkoztak többek között a tájfajták genetikájával, a hőstresszel és sókoncentrációval szembeni tolerancia genetikai hátterével, a paradicsom betegségellenállóságával, a barna termésráncosodás vírusával (ToBRFV) szembeni rezisztenciával, génszelekciós nemesítéssel, a nitrogénhiány hatásaival, a paradicsom zöldgallérosodásával, az íz fokozásával, a virágfejlődés hormonális hátterével. A projekt keretében a modern európai paradicsom genetikai géntérképét is létrehozták. (A paradicsom faj géntérképét 2012-ben publikálták.)

"A projekt során célunk volt azonosítani azokat a géneket, amelyek a rezisztenciákért és a minőségi paraméterekért felelnek, hogy e tudás segítségével újabb nemesítési programokat indíthassunk. Az így nyert információkat gyakorlati megoldásokká alakítottuk, és átadtuk a vetőmagiparnak. Ez a projekt jól szemlélteti, hogy milyen szoros összefonódás van az alapkutatás, az alkalmazott kutatás és a technológiai fejlesztések között" - fogalmazott Giovanni Giuliano, a Harnesstom egyik kutatócsoportjának vezetője.

Ma már számos vetőmagnemsítő/-forgalmazó vállalat kínál ToBRFV-rezisztens paradicsomfatát, így a CapGen Seeds, az Enza Zaden, a Hazera, a Rijk Zwaan, a Sakata Seeds, a Syngenta. A gyakorlati tapasztalatok szerint érdemes a rezisztenciával járó esetleges ízhatásokra rákérdezni.

A vírus tavaly is komoly gazdasági veszteségeket idézett elő, például a marokkói paradicsomtermelés drámai csökkenését okozta.

Related posts