A szenci és galántai alapiskolákban nem teljesen tiltanak el a mobiltelefonok használatától.


Január 1-jétől hatályba lép az oktatásügyi minisztérium által bevezetett új szabályozás, amely a mobiltelefonok használatát, sőt, bizonyos esetekben azok betiltását is érinti az alapiskolákban. Két különböző iskola tapasztalatait faggattuk, hogy megtudjuk, miként élik meg a diákok és tanárok ezt az új rendszert a mindennapi gyakorlatban.

A jelenlegi jogszabályok szerint az alapiskolák első három évfolyamában a mobiltelefonok használata szigorúan tilos, mind az iskola teljes területén, mind pedig a szünetek és tanórák során. A negyedik és ötödik évfolyamon a telefonok használata csak akkor engedélyezett, ha azt az állami oktatási keretrendszer előírja. A hatodik évfolyamtól kezdve pedig a tanárok döntése alapján lehetőség nyílik a mobiltelefonok oktatási célú alkalmazására. A minisztérium célja nem a digitális eszközök teljes eltávolítása az iskolai környezetből, hanem annak elősegítése, hogy a diákok tudatosan és felelősségteljesen használják azokat.

A szenci Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója, Matus Mónika az Új Szónak ezzel kapcsolatban elmondta, az iskola pedagóguskarát meglepte, hogy a szaktárca ilyen törvényt hozott, és hogy ennek milyen létjogosultsága volt. Úgy véli, mivel az összes iskola évek óta foglalkozik azzal, hogyan szabályozza a mobiltelefonok használatát a tanulók körében, ezért a szabályzat arra jó, hogy törvényi megerősítést kapjon az iskola rendtartása. Azzal egyetért, hogy az első három évfolyamban teljes tiltást vezettek be, a negyedik évfolyamtól kezdődően pedig a tanító engedélyével lehetséges használni a mobilokat.

Iskolánkban táblagépek hiányában a tanórák során alkalmazott digitális eszközök használatához a mobiltelefonok engedélyezése szükséges. Különlegességünk, hogy diákjaink jelentős része autóbusszal érkezik, ami a közlekedési szokásainkban is megmutatkozik. Sokan már a fél nyolcas ügyelet előtt a kapu előtt várakoznak, ahol az előcsarnokban időzve készülnek a napra. Tanítás után is itt gyűlnek össze, hogy megvárják a buszok indulását. Ekkor gyakran használják mobiljaikat, azonban januártól ez a gyakorlat már nem lesz megengedett. Eddig nem volt különösebb probléma ezzel, de a közelgő változások új kihívások elé állítanak minket.

- fejtette ki. Egyúttal kijelentette, hogy az is fejtörést okozott a tanári karnak, hogy a tanítás ideje alatt hol tárolják a mobilokat. A minisztérium ugyanis többféle megoldást javasolt, például, hogy a gyerekek a portán vagy az osztályfőnöknek adják le a készüléket. Ezek egyike sem járható út szerinte, mert vagy a portásnak kellene anyagi felelősséget vállalnia a több száz telefonért, vagy az osztályfőnöknek és a tanulóknak okozhatnának komoly bonyodalmakat, ha például az osztályokban lévő zárható szekrényekben helyeznék el a telefonokat.

Az igazgató véleménye szerint a helyzet akkor válik problémássá, ha például az osztályfőnök versenyt látogat, beteg lesz, vagy ha a tanulónak napközben el kell hagynia az iskolát. Matus Mónika megjegyezte, hogy tavaly ügyes vállalkozók már felajánlottak az iskolának közel 300 euróért szekrényeket, amelyek kifejezetten a telefonok biztonságos tárolására lettek tervezve, osztályonként. A szenci alapiskolának 13 ilyen szekrényre lenne szüksége, ezért úgy döntöttek, hogy az eddig bevált megoldásnál maradnak: a gyerekek reggel kikapcsolják mobiltelefonjaikat, majd azokat a folyosón vagy az osztályban található szekrényekbe zárják. Amikor hazaindulnak, egyszerűen csak visszaveszik azokat a táskájukból.

Bárcsak olyan felszerelt iskolánk lenne, hogy azt mondhatnánk a gyerekeknek, hogy nyissák ki a tabletet és nézzék meg például egy szó helyesírását a Magyar Tudományos Akadémia honlapján, de sajnos, amíg a minisztérium nem biztosítja számunkra az okoseszközöket, addig csak a tanulók mobiltelefonját használhatjuk ilyen célokra

- egészítette ki az iskolaigazgató.

A galántai Kodály Zoltán Alapiskola tanárai abban bíznak, hogy a diákok már elsajátították, mikor és hogyan célszerű használniuk a telefonjaikat. Mivel eddig nem tapasztaltak visszaéléseket, ezért nem vezettek be szigorú korlátozásokat a mobiltelefonok használatára vonatkozóan.

Négy évvel ezelőtt bevezettük az iskolai rendtartásunkba a mobiltelefonok használatára vonatkozó szabályokat, amivel sikeresen orvosoltuk ezt a kérdést. Jelenlegi törvények nem befolyásolják a működésünket, és eddig nem tapasztaltunk semmiféle problémát a mobiltelefonok órák alatti vagy szünetekbeli használatával kapcsolatban. A diákok jól tudják, hogy reggel, érkezés után a telefonjaikat ki kell kapcsolniuk és a táskájukba helyezniük. Örömmel tapasztaljuk, hogy nem merül fel a telefonok elővétele, és lopásokkal sem kell foglalkoznunk. Az iskolánkban két modern informatikai szaktantermünk van, valamint minden osztályban elérhető kivetítő és internetkapcsolat, így a tanulóknak nincs szükségük a telefonjaikra az órák során.

- fejtette ki Oláh Hajnalka, az intézmény igazgató. Mint mondta, vannak gyerekek, akik a tanítás után, a 13:30 és 14:30 közötti időben az előcsarnokban várják a szüleikre, így egyúttal a hívásukat is. Emiatt nem látják teljesen indokoltnak a teljes tiltást, hiszen nem zavarnak senkit a mobilozással.

Related posts