Nincs más opciónk: elvesztettük az eurószázmilliókat.

Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről
Az Ukrajna területén zajló fegyveres konfliktus mélyen hatással van a régió stabilitására és a helyi lakosság életére. A harcok következményeként sok család kényszerült elhagyni otthonát, miközben a humanitárius helyzet folyamatosan romlik. A nemzetközi közösség figyelme egyre inkább a békés megoldások keresésére összpontosít, ugyanakkor a konfliktus komplex politikai és etnikai dimenziói továbbra is kihívást jelentenek. Az ukrán nép kitartása és ellenállása azonban inspiráló példa a világ számára, miközben a helyzet rendezése érdekében folytatott diplomáciai erőfeszítések továbbra is prioritást élveznek.
A salátatörvény 35. paragrafusa különös hangsúlyt fektet arra, hogy az Európai Unió által Magyarországra kiszabott uniós bírságokkal, valamint azok visszafizetési kötelezettségeivel foglalkozik a jogalkotó.
Az Ukrajnával összefüggő salátatörvény keretein belül a kormányzat fontos döntést hozott a bírságok kezelésével kapcsolatban. Két lehetőség áll rendelkezésére: vagy a bírságok mértékét csökkenti, vagy pedig más intézkedéseket vezet be a helyzet kezelésére.
Az érvelés alapján
Legutóbb február végén számoltunk be arról, hogy az Európai Bizottság eddig több mint 130 milliárd forintnak megfelelő eurót vont el kohéziós támogatásokból. Ennek oka, hogy Magyarország nem teljesítette a menekültügyi szabályoknak megfelelő kötelezettségeit, és a büntetések továbbra is folyamatosan halmozódnak.
A magyar kormány véleménye szerint az ítélet mögött politikai indíttatás áll, és azt igazságtalannak ítéli meg. Ennek következtében a kormány jogi lépéseket tervez, ahelyett, hogy módosítaná a hazai jogszabályokat. Ez a megközelítés azonban jelentős pénzügyi terhet ró az országra.
Magyarország számára egy 200 millió eurós átalánybírság kifizetése vált szükségessé, továbbá a napi 1 millió eurós büntetés is terhelte az országot, amíg nem teljesíti a bíróság határozatában foglaltakat és nem hajt végre változtatásokat a nemzeti jogszabályokban.
A Bizottság korábban kifejtette, hogy az ítélet lényege abban rejlik, hogy Magyarország nem tett eleget azoknak az intézkedéseknek, amelyeket a menedékkérők kérelmeinek feldolgozása és a jogellenesen tartózkodó harmadik országok állampolgárainak visszaküldése terén elvárnak tőle. Ezek az intézkedések a tagállamok által közösen elfogadott, valamint más nemzetközi megállapodásokra épülő uniós jogszabályok alapján kötelezőek az ország számára.
Íme egy egyedi változat: "Az ő szemszögükből Magyarország így fest."
A közlemény alapján a Bíróság megállapította, hogy Magyarország kötelezettségszegése, amely a többi tagállamra terheli az uniós jog betartásának felelősségét – beleértve a pénzügyi aspektusokat is – súlyosan sérti a tagállamok közötti szolidaritás és felelősség igazságos elosztásának alapelvét.