Gondolj csak bele, melyik testrész lehet az, ami saját légzsákot kapott? Talán a legmeglepőbb és legkevésbé várható helyen található meg ez a különleges védelem!


A ZF Lifetec, a járműbiztonsági technológiák élenjáró szakértője, innovatív légzsákmegoldást fejlesztett ki, amely képes megakadályozni egy eddig védtelen testrész sérüléseit.

Rövid időn belül második olyan technológiai fejlesztését mutatja be a ZF Lifetec, amely nem csak szakmai berkekben számít világújdonságnak, de az átlagember is értelmezni tudja a jelentőségét.

Az első innováció az elektromágneses reteszelésű biztonsági öv volt, most pedig megérkezett a saroklégzsák - nem, nem más testrész védelmére gondoltál, ugye?

Az alapvető kihívás itt is hasonló ahhoz, ami a speciális biztonsági övekkel kapcsolatban felmerül: az önvezető járművekben eltérő testhelyzetekben fogunk utazni, ami miatt a klasszikus védelmi mechanizmusok hatékonysága csökkenhet.

Általában véve az első ülésen helyet foglaló utasok lábfejét a motortér és az utastér közötti válaszfal, más néven tűzfal támasztja meg. Ütközés esetén ez a struktúra segít minimalizálni a test mozgását, így a gyártók ennek figyelembevételével tervezik meg a másodlagos biztonsági rendszereket, mint például a légzsákokat és a biztonsági öveket.

Az önvezető autókban azonban lehetőség lesz arra, hogy hátrébb csússzunk az üléssel, azaz balesetben nagy utat fog megtenni a lábfej, mielőtt nekicsapódik a tűzfalnak, ami borítékolja a sérülését. Ráadásul a megváltozott testtartás miatt a térdlégzsák is hatástalanná válik ilyenkor.

A ZF Lifetec új fejlesztése, a saroklégzsák (de nevezhetjük lábfejlégzsáknak is) ezt a távolságot hivatott csökkenteni, lerövidítve a gyorsulás útját, azaz a becsapódás energiáját, és lehetővé téve, hogy a térdlégzsák hatékonyan működjön.

A légzsákok különösen fontos szerepet játszanak a vezető oldalán, mivel a pedálok komoly sérülésveszélyt hordoznak. A légzsák kialakításánál figyelembe kell venni, hogy a pedálok között tudjon felfúvódni, de a ZF már kifejlesztett olyan légzsák megoldásokat, amelyek képesek szűk nyílásokon keresztül is működni, így biztosítva a maximális védelmet baleset esetén.

A saroklégzsák kiemelkedő előnye, hogy diszkréten, akár a szőnyeg alá is integrálható, így szinte bármely, jelenleg forgalomban lévő autótípusba könnyedén beépíthető a megfelelő módosításokkal. A ZF Lifetec szakértői szerint ez az innovatív technológia 2028-ra válhat elérhetővé a sorozatgyártású járművekben.

Related posts