Nem érezzük magunkat túl derűlátónak a nyugdíjas éveink pénzügyi kilátásait illetően. | ma7.sk

A szlovákiai nyugdíjasok körében egyre több aggodalom merül fel az életszínvonal csökkenése miatt, ugyanakkor sokan szeretnék, ha a félretett pénzük révén élvezetesebbé válhatna az időskor. A nyugdíjhoz közel állók és a már nyugdíjasok körében 65,7%-uk tapasztal vagy vár visszaesést a jövedelmükben. Ezzel szemben Csehországban ez az arány némileg alacsonyabb, 60,6% körüli. A felmérés, amelyet a Portu online befektetési platform megbízásából az Ipsos ügynökség végzett az 50 és 65 év közötti válaszadók között, arra is rávilágít, hogy bár sokan takarékoskodnak, a befektetési hajlandóságuk meglehetősen alacsony.
Kevésbé pesszimisták azok, akik már nyugdíjat kapnak: közülük 58,8% érzékelt életszínvonal-csökkenést, míg a még dolgozók körében ez az arány mintegy 70%. A legnagyobb aggodalmat azok élik meg, akik vezető beosztásban dolgoznak. Aggodalmuk indokolt, ugyanis az állami nyugdíjrendszer (első pillér) nyugdíjai a személyes kereseti pont háromszorosánál korlátozva vannak. Egyszerűen fogalmazva: ha valaki az átlagbér több mint háromszorosát keresi, ugyan többet fizet be, ez mégsem jelenik meg a nyugdíjában" - figyelmeztetett Marek Malina, a befektetési platform elemzője.
A magasabb jövedelműek számára elengedhetetlen, hogy ne hanyagolják el a jövőjük biztosítását, ha szeretnék elkerülni az életszínvonal drámai csökkenését. A válaszadók többsége tudatosan takarékoskodik, csupán 16,8% nem félrezi el a pénzét. A legnagyobb rész, 41,1%, konkrét cél nélkül gyűjtöget, míg 36,6% a váratlan kiadásokra készül fel, és 26,7% kifejezetten a nyugdíjának kiegészítésére spórol.
A megtakarított pénz felhasználásának preferenciái között a legtöbben, konkrétan a válaszadók 63,2%-a, az utazást vagy a fürdőzést részesíti előnyben. Ez a tendencia szoros összefüggésben áll az emberek jövedelmével és iskolai végzettségével: a magasabb jövedelműek és jobban képzettek hajlamosabbak a költésre, míg az alacsonyabb jövedelműek és kevesebb végzettséggel rendelkezők óvatosabb megközelítést választanak. A befektetések terén a helyzet még kedvezőtlenebb: Szlovákiában csupán a lakosság 29%-a, míg Csehországban 26,9% fekteti be a szabadon elkölthető pénzét.
- mutatott rá Malina, kiegészítve azzal, hogy a befektetési kedv általában a tanulmányi szinttel és a kereseti lehetőségekkel párhuzamosan emelkedik.
A legfrissebb felmérések alapján a szlovák felsőfokú végzettséggel rendelkező egyének 38,6%-a dönt a befektetések mellett, míg a szakmunkás bizonyítvánnyal bírók körében csupán 20% vállalkozik erre. Elemzők megjegyzik, hogy a befektetési lehetőségekről leginkább az alacsonyabb végzettségűek maradnak le, így elengedhetetlen lenne, hogy már az alapiskolákban nagyobb hangsúlyt fektessünk a pénzügyi ismeretek oktatására.