Fedezd fel azt a filmet, amelynek hatására Daniel Day-Lewis úgy döntött, hogy felvesz egy újabb állampolgárságot!

Az Apám nevében az egyik legjobb film az északír konfliktusról. Tévéajánló!
Ahogyan a legtöbb véres politikai konfliktus esetében, úgy az Ír-sziget megosztottságáról is számos figyelemreméltó film készült. Ezek közül különösen kiemelkedik a valós eseményeken alapuló "Apám nevében", amelynek sikere nagymértékben Daniel Day-Lewis lenyűgöző alakításának köszönhető. Az angol színészek között talán a legkiválóbbnak tartott művész, aki ráadásul részben ír gyökerekkel rendelkezik, így nem számított különösebben szokatlannak, hogy ő játszotta el az északír Gerry Conlont, aki ártatlanul töltött el 15 évet a rácsok mögött.
A film Conlon önéletrajzi regénye nyomán meséli el a történetet, amely az 1974-es kettős bombamerénylettel kezdődik. A London melletti Guilford városában elkövetett támadásban öt ember meghal, negyvenketten megsebesülnek. A rendőrség az Ír Köztársasági Hadsereget gyanúsítja a terrorakció elkövetésével. Hamarosan letartóztatják Gerry Conlont, a léha, link fiatalembert, akit az apja, Guiseppe (Pete Postlethwaite) Belfastból küldött Londonba, amikor meggyűlt az ifjú baja a zsarukkal és az IRA-val. Az apja is börtönbe kerül. A "guilfordi négyek" perében ártatlanul életfogytiglani börtönre ítélik őket, és az igazságra csak tizenöt évvel később derül fény.
Jim Sheridan rendező fenomenális módon bizonyította, hogy egy film drámai feszültsége és katartikus hatása nem csupán a történet meglepetéseiben rejlik, hanem a megszokott keretek közé szorult narratíva is képes mély érzelmeket kiváltani. Az Apám nevében, amely megérdemelten nyerte el az Arany Medvét a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon, nem csupán a történetvezetésével, hanem a karakterek hiteles ábrázolásával is lenyűgözte a közönséget. Bár az Oscar-díjak terén nem hozta el a legfényesebb trófeát, hét jelölése, köztük a legjobb férfi főszereplő (Daniel Day-Lewis), a legjobb férfi mellékszereplő (Pete Postlethwaite), valamint a legjobb női mellékszereplő (Emma Thompson) kategóriájában, továbbá a legjobb rendező, az adaptált forgatókönyv, a vágás és a legjobb film díjára is méltó volt, bizonyítja a film rendkívüli kvalitását és hatását a filmművészet világában.