Fedezd fel a jövődet a Sapientián! Csatlakozz hozzánk a nyílt napokon, ahol bepillantást nyerhetsz a különböző szakok világába, és segítséget kaphatsz a pályaválasztás során. Ismerd meg tanárainkat, diákjainkat, és tapasztald meg a dinamikus, inspiráló lé

Március 7. és 28. között zajlottak a nyílt napok a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karán, ahol a cél az volt, hogy interaktív formában mutassák be az intézményt és a diákélet sokszínűségét. A rendezvénysorozatról, az elérhető alap- és mesterképzésekről, valamint a friss diplomások szakmai elhelyezkedési lehetőségeiről dr. Domokos József dékánnal folytattunk beszélgetést.
- Mióta rendezi meg a Sapientia a nyílt napokat, és miért volt fontos egy ilyen programsorozat kialakítása?
Az egyetem saját programjait már több mint egy évtizede, rendszerint tavasszal valósítjuk meg. Ezen kívül, együttműködve az MMDSZ-szel (Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség), évente nyílt napokat is tartunk, amelyek 2024 őszén a huszonegyedik alkalommal valósulnak meg. Mivel számos külső intézmény folyamatosan jelezte érdeklődését a látogatások iránt, elengedhetetlenné vált, hogy ezeket a programokat szervezett keretek között bonyolítsuk le.
- Milyen tapasztalataink vannak arról, hogy a diákok mennyire érdeklődnek az esemény iránt?
Határozottan! Tavaly több mint ezren látogattak el a nyílt napjainkra, és úgy tűnik, hogy idén ezt a számot sikerül felülmúlnunk. Még ebben a hónapban is fogadunk olyan csoportokat, akik túljelentkezés miatt nem tudtak részt venni a nyílt napokon. Az esemény népszerűsége egyre inkább megköveteli, hogy bővítsük a szervezői csapatunkat a zökkenőmentes lebonyolítás érdekében. Ungvári Zsuzsi, a főszervező és PR-felelős mellett a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) több mint 50 tagja, valamint számos tanár kolléga is aktívan részt vesz az előkészületekben és a programok koordinálásában. Különösen fontosnak tartom, hogy ez a rendezvénysorozat a legfőbb népszerűsítési akcióink egyike. Az "Egyetem házhoz megy" kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a Sapientia Egyetem létezésére, és lehetőséget ad azoknak, akik komolyan érdeklődnek a szakjaink iránt, hogy a nyílt napokon közvetlen tapasztalatokat szerezzenek arról, mire számíthatnak, ha hozzánk jelentkeznek.
Az informatika területe rendkívül népszerű választás napjainkban, hiszen évek óta folyamatos túljelentkezés tapasztalható. A kommunikáció és közkapcsolatok, valamint a számítástechnika szintén nagy figyelmet kapnak, de különösen figyelemre méltóan emelkedik ki az újonnan népszerűvé vált tájépítészet. Általánosságban elmondható, hogy az egyetemünk által kínált szakok iránti érdeklődés folyamatosan nő, viszont a távközlés területe talán kissé eltér a többi népszerű szak iránti lelkesedéstől.
- Ugyanez elmondható a mesterképzésekről is?
A Marosvásárhelyi Karon négy mesterképzési program érhető el: a fejlett mechatronikai rendszerek, a szoftverfejlesztés, a növényorvosi és a számítógépes irányítási rendszerek területén. Külön kiemelendő, hogy a szoftverfejlesztés szakja a legnagyobb népszerűségnek örvend. Érdemes megemlíteni, hogy a mesterképzésre való jelentkezést erőteljesen befolyásolja a munkaerőpiac állapota. Azokban az időszakokban, amikor a munkaerő iránti kereslet nő, diákjaink sok esetben már a harmad- vagy negyedéves félév alatt el tudnak helyezkedni különböző cégeknél. Ennek következtében azonban a mesterképzésre jelentkezők száma jelentősen csökken. Ezzel szemben, amikor recessziós időszakok következnek, és a cégek kevesebb hallgatót alkalmaznak, általában megnő a beiskolázott diákok létszáma. Az idei évben az IT-szektorban tapasztalható visszaesés következtében a szoftverfejlesztési mesterképzésre jelentkezők száma szinte megduplázódott, de a többi szakon is növekedés volt megfigyelhető.
Van-e tervben további mesterképzések indítása a jövőben?
A társadalomtudományi és humán területeken tapasztalható érdeklődés fokozódása miatt jelenleg dolgozunk egy közös mesterképzés kidolgozásán, amely a kommunikáció és a közegészségügy szakok számára készült. Ezen kívül a fordító-tolmács szakon is hasonló kezdeményezések indultak el, amelyek célja a képzések színvonalának és relevanciájának növelése.
- Mi a tapasztalat, mennyire tudnak elhelyezkedni a frissen végzett diákok?
A Sapientia képzései kifejezetten a gyakorlati tapasztalatokra építenek, ahol a hallgatók a tanulmányi időszakuk alatt szakmai gyakorlatokon vehetnek részt különböző cégeknél és intézményeknél. Ezek az élmények lehetőséget biztosítanak arra, hogy a diákok valós környezetben ismerkedjenek meg a választott pályájukkal. Sok esetben ez a gyakorlat már az egyetemi diploma megszerzése előtt segít a hallgatóknak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Különösen az IT szektor, a számítástechnika és az automatizálás területén figyelhető meg, hogy a hallgatók jelentős arányban találnak munkát szakmájukban.
A humán szakok kiemelkedő arányt képviselnek a képzési palettán. Általánosságban elmondható, hogy a hallgatóink több mint 50%-ának sikerül elhelyezkednie a szakmában az első évben a diploma megszerzése után. Érdemes megemlíteni, hogy ebbe a statisztikába azok a hallgatók is beletartoznak, akik tovább folytatják felsőfokú tanulmányaikat, így a végzés utáni elhelyezkedési arány gyakorlatilag közelíti a 100%-ot. Folyamatosan figyelemmel kísérjük végzett hallgatóink pályafutását, és rendelkezésünkre áll egy rendszeresen frissülő kimutatás, amely részletesen bemutatja a szakokra bontott elhelyezkedési lehetőségeket az évek során. Ezek az információk nyilvánosak és elérhetők a dékáni jelentésekben. Továbbá, alumni adatbázisunk is naprakész, hogy mindig napig követhessük volt hallgatóink karrierútját.
A Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karára való jelentkezéssel kapcsolatos minden információ megtalálható a kar honlapján. A beiratkozás - az előző évekhez hasonlóan - online platformon fog történni az érettségi eredmények kifüggesztését követően, erről a későbbiekben az egyetem pontos információkkal szolgál.