Páros lábbal érkezett Németországba, és az amerikai alelnöknek egy frappáns válasz érkezett.

Olaf Scholz német kancellár határozottan elutasította JD Vance amerikai republikánus szenátor kritikáit, aki a müncheni biztonsági konferencián bírálta az európai vezetők szélsőjobboldallal kapcsolatos álláspontját. Scholz hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan, ha más országok mondják meg Németországnak és Európának, hogyan kellene cselekednie.
Vance pénteken éles kritikát fogalmazott meg az európai vezetők felé, azzal vádolva őket, hogy korlátozzák a szólásszabadságot. A Múncheni Biztonsági Konferencián elhangzott beszédében rámutatott, hogy a hagyományos német politikai pártoknak nem lenne szabad "tűzfalat" emelniük a saját maguk és a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt között.
Ez elfogadhatatlan, főleg barátok és szövetségesek között. Ezt egyértelműen visszautasítjuk.
- jelentette ki Scholz a konferencián, Vance szavaira reagálva. Hozzátette, hogy "jó okok" vannak arra, hogy ne működjenek együtt az AfD-vel.
A bevándorlásellenes AfD jelenleg mintegy 20 százalékos támogatottsággal rendelkezik a február 23-i németországi országos választások előtt. A párt a többi nagy német párt körében páriává vált egy olyan országban, ahol az ultranacionalista politika tabu a náci múlt miatt.
Soha többé ne engedjük meg a fasizmus terjedését, soha többé ne tűrjük a rasszizmus megnyilvánulásait, és soha többé ne fogadjuk el az agresszív háborúk pusztítását. Ezért fontos, hogy hazánkban a többség egyértelműen kifejezze elutasítását mindazokkal szemben, akik a bűnös nemzetiszocializmust dicsőítik vagy próbálják igazolni.
- emelte ki Scholz, utalva Adolf Hitler 1933 és 1945 között működő náci rezsimjének ideológiai alapjaira.
Vance pénteken összefutott az AfD vezetőjével, miután politikai szövetségesként kifejezte támogatását a párt iránt. Berlin ezt a lépést nemkívánatos választási beavatkozásként elítélte.
Scholz tágabban utalva Vance bírálatára a gyűlöletbeszéd európai korlátozásával kapcsolatban, amelyet a szenátor a cenzúrához hasonlított, kijelentette: "A mai németországi és európai demokráciák azon a történelmi tudatosságon és felismerésen alapulnak, hogy a demokráciákat radikális antidemokraták rombolhatják le."
A kancellár hozzátette:
Ezért alakítottunk ki olyan intézményeket, amelyek garantálják, hogy demokráciáink képesek legyenek megóvni magukat a kihívásokkal és fenyegetésekkel szemben.
"és olyan irányelveket, amelyek nem csökkentik, hanem éppen ellenkezőleg, megóvják a szabadságunkat."
Forrás: Reuters