Pert nyert Strasbourgban egy férfi, akit titokban nemzetbiztonsági kockázatnak minősítettek.


Malgré qu'Orhan Demirci 31 évig élt Magyarországon, és hogy felesége és lánya is magyar állampolgár, egyetlen nap leforgása alatt kiutasították az országból. A Helsinki Bizottság információi szerint a hatóságok nem tájékoztatták őt arról, hogy pontosan miért tekintik őt nemzetbiztonsági kockázatnak. Most az Emberi Jogok Európai Bírósága egyhangúlag az ő javára döntött, és közel hatmillió forint kártérítést ítélt meg számára.

A magyar bíróságoktól nem kapott jogorvoslatot, ám Strasbourgban sikerrel perelt az a török férfi, akit 31 évnyi magyarországi tartózkodás után, egyik pillanatról a másikra deportáltak. Orhan Demirci ügyét a Magyar Helsinki Bizottság képviseli, és ez az eset nem áll egyedül - a szervezet állítása szerint 2020 óta számos, hosszú éveken át az országban élő külföldit nyilvánítottak hirtelen nemzetbiztonsági kockázattá, anélkül, hogy valaha is lehetőségük lett volna megismerni az indoklást.

Az idén már nyugdíjas Orhan Demirci 1990-ben érkezett Magyarországra, ahol szabályosan élt, dolgozott és családot alapított. 1994-ben magyar nőt vett feleségül, egy évvel később megszületett a kislányuk. Három évtizeden keresztül minden rendben volt, tartózkodási engedélyeit rendszeresen meghosszabbították. 2020-ban viszont, amikor a jogszabályi változások miatt új típusú, nemzeti letelepedési engedélyt kellett kérvényeznie, meglepő fordulat történt. Az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) váratlanul kiadott egy állásfoglalást, miszerint a férfi további tartózkodása "veszélyezteti a nemzetbiztonságot". Mivel ez a megállapítás titkosított indokokon alapult, sem a férfi, sem ügyvédje nem ismerhette meg, miért vált 30 év után hirtelen kockázatossá a jelenléte.

A jelenlegi magyar jogi keretek között nincs lehetőség arra, hogy az idegenrendészeti hatóság vagy a bíróság megkérdőjelezze a titkosszolgálat véleményét. Ennek következtében az idős férfi kiutasítása, kitoloncolása és az öt évre szóló beutazási tilalom elkerülhetetlen következményként jelentkezett. 2021 márciusában végrehajtották a deportálását, ami azt jelenti, hogy mindössze egy hónap állt rendelkezésére, hogy lezárja három évtizednyi életét.

A strasbourgi bíróság nemrégiben hozott döntése szerint a magyar állam megsértette a tisztességes eljáráshoz és a hatékony jogorvoslathoz való jogot. Az ítélet rávilágított, hogy a hazai jogszabályok ellentmondanak az emberi jogi egyezmény rendelkezéseinek, mivel a kiutasítottak védelmi lehetőségeit drasztikusan csökkentették, gyakorlatilag megfosztva őket a védekezés jogától. Pohárnok Barbara, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje, hangsúlyozta, hogy ez a helyzet számos család életét érinti hátrányosan.

2020 óta számos alkalommal keresett meg a Helsinki Bizottságot kisgyermekes magyar család, akiknek külföldi, akár évtizedek óta hazánkban élő rokonát hirtelen el kívánják távolítani az országból. Ezek az esetek sokszor váratlanul és drámaian érintik a családokat, akik segítséget kérnek a helyzetük megoldásához.

- felelte.

A strasbourgi bíróság 14 700 eurós (nagyjából 5,9 millió forintos) kártérítést ítélt meg Orhan Demircinek.

Related posts