Pozsonyban olyan biztonságos teret alakítanak ki az LMBTQ-közösség számára, ahol mindenki szabadon kifejezheti magát, míg Budapesten ezzel ellentétben a Pride felvonulást betiltják.


Az In Közösségi és Integrációs Központ - egy innovatív és védett környezet az LMBTQ+ közösség tagjainak, ahol pszichológiai, szociális és jogi támogatás érhető el. Itt mindenki megtalálhatja a számára szükséges segítséget és közösségi élményt, hogy biztonságban és elfogadva érezhesse magát.

"Egy olyan időszakban jön létre, amikor a kormány igyekszik eltüntetni a queer embereket a társadalomból és a jogrendszerből, ami az LMBTQ+-közösség mentális egészségének romlásához vezet.

Az elmúlt év során drámaian megemelkedett azoknak a száma, akik pszichológiai támogatásra szorulnak. Ezzel szemben az állam rendszerszinten és célzottan megfosztja az olyan szervezeteket, mint az Inakosť Kezdeményezés, a szükséges forrásaiktól. A finanszírozásuk csak júliusig elegendő, ami után komoly kockázatot jelenthet, hogy működésüket jelentősen korlátozniuk kell.

"A kezdeményezők hangsúlyozzák, hogy az LMBTQ+ közösség számára létrehozott biztonságos tér jövője most a közvélemény kezében van. Emellett felhívják a figyelmet arra is, hogy adománygyűjtés zajlik a központ működésének finanszírozására."

Míg Szlovákiában a kormány lépései inkább a queer közösség civil szervezeteinek működését nehezítik, Magyarországon a LMBTQ-ellenesség sokkal kézzelfoghatóbb formákat öltött.

A Pride-ot mihamarabb be kell tiltani!

- fogalmazott Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere a Facebookon. Orbán Viktor miniszterelnök is gyorsan reagált, hozzátéve:

Hát persze! Tiszta és világos üzenet.

a Pride rendezvények szervezése nemcsak felesleges, hanem veszélyes is a fiatalokra nézve. Lázár János kijelentései éles vitákat generáltak, hiszen a miniszterelnök szombati évértékelője nyomán a queer közösség és támogatóik egyre hangosabban lépnek fel. A kormány szándéka, hogy a gyermekek védelmére hivatkozva korlátozza a szabad véleménynyilvánítást, sokakban felvetette a kérdést: vajon miért vált ennyire fontos témává a Pride? Gulyás Gergely szavai mögött nem csupán politikai manőver áll, hanem egy mélyebb társadalmi diskurzus is, amely a tolerancia és a sokszínűség határait feszegeti. Ahogy a közbeszéd folytatódik, egyre világosabbá válik, hogy a kérdés nem csupán a rendezvények létezéséről szól, hanem a társadalmi értékek és normák átalakulásáról is.

Családos emberként általában távol tartom magam a Pride eseményektől.

Ez valójában egy ellentmondásos és hamis állítás. Egyrészt nyilvánvaló, hogy családok is jelen vannak a felvonuláson, másrészt, ha a gyerekek nem vennének részt, akkor hogyan lehetne az, hogy ez "káros a gyerekek testi-lelki fejlődésére", ahogy Gulyás fogalmazott?

A Pride szervezői már az évértékelőn elhangzottakat sem hagyták szó nélkül:

"Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy megőrizzük Magyarország legnagyobb rendszeres emberi jogi tüntetésének szellemét! Harmincadik alkalommal készülünk megrendezni a Budapest Pride Felvonulást, amely talán soha nem volt ennyire jelentős - áll a közleményükben. Emellett hangsúlyozták, hogy a magyar alkotmány biztosítja a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadság jogát."

A szervezők elszántságának végül Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke vethet véget ténylegesen:

A "Homoszexualitás népszerűsítésének tilalmáról" szóló törvényjavaslatot terjesztett elő az Országgyűlés elé.

Tulajdonképpen egyetlen mondattal szeretném kiegészíteni a gyülekezési törvényt. Ennek értelmében a közterületi rendezvényeket elbíráló hatóság jogkörébe tartozna, hogy betiltsa mindazon eseményeket, amelyek potenciálisan veszélyeztethetik a közbiztonságot vagy a közrend fenntartását.

a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti.

Juraj és Matúš emléktáblájának felavatásán részt vett a támadás túlélője, Radka Trokšiarová, valamint közéleti szereplők is.

"Ahhoz, hogy elkerüljük a múlt tanulságait és megőrizzük az emberi életeket, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a saját történelmünkkel és tanuljunk belőle. A tábla figyelmeztet minket arra, hogy milyen súlyos következményekkel járhat, ha a társadalom átengedi magát a gyűlöletnek és a hazugságoknak" – hangsúlyozta Roman Samotný, a Tepláreň vezetője.

Az emléktábla az Inakosť Kezdeményezés és Pozsony Főváros közös projektje, amely a Zámocká utcai Pálffy-palotával együttműködésben valósult meg.

"Pozsony alapvető értékei a tisztelet, a kölcsönös tolerancia és a támogatás. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy partnerséget vállalhatunk e fontos kezdeményezés keretében" – nyilatkozta Tatiana Kratochvílová, Pozsony alpolgármestere.

A tábla leleplezése egy támogató központ elindítását is jelöli. Az In Közösségi és Integrációs Központ ingyenes pszichológiai, jogi és szociális tanácsadást biztosít majd.

Related posts