Putyin kijelentette, hogy jogot formálnak az atomfegyverek alkalmazására, miközben nyitott a tárgyalásokra Trumppal. Ezen kívül az ukrán vezetés elutasította Orbán tűzszünetre vonatkozó ajánlását.
Aszaddal is diskurálni fog, és véleménye szerint a szíriai rezsim bukása nem Oroszország fiaskója.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 4,5 órán át válaszolt a feltett kérdésekre, melyeket nemcsak újságírók, hanem átlagemberek is intézhettek hozzá. A beszélgetés elsődleges témája a gazdaság volt. Amikor arra a kérdésre válaszolt, hogy képes-e az orosz gazdaság megállni a saját lábán, Putyin hangsúlyozta, hogy "a gazdasági helyzet stabil", és hogy "a külső kihívások ellenére, minden nehézség dacára, a fejlődés továbbra is tart."
Idénre 3,9 százalékos növekedést vár. A 9 százalékos infláció "riasztó jel", de szerinte "összességében a helyzet stabil" - írja a BBC. Gyorselemzésük szerint ugyan igaza van Putyinnak abban, hogy a növekedés nagyobb, mint az európai országoké, de Oroszország gazdasága valójában túlfűtött, ennek ellenére Putyin a stabil szót használja.
A Telex híradása szerint Putyin arra is kitért, hogy az orosz gazdaság erősödése szorosan összefügg azzal, hogy számos nyugati vállalat elhagyta a helyi piacokat. Ennek következtében az orosz üzletemberek maguk kezdtek el gyártani ezeket a termékeket. "Ez a folyamat hozzájárult a technológiai szuverenitásunk megerősödéséhez" - nyilatkozta Putyin.
A következő kérdések az inflációra vonatkoztak, hiszen nagyot emelkedtek az élelmiszerárak, de az üzemanyag ára is probléma. Putyin a témában arról beszél, hogy a kínálat nehezen tud lépést tartani a kereslettel, mivel a fizetések emelkednek. A nyugati szankciók hatását bagatellizálja, azt mondja, "ezek nem kulcsfontosságú tényezők".
A következő téma a háború - vagy, ahogy ők hívják, a különleges katonai művelet. Azt kérdezik Putyintól, hogy közelebb van-e már a győzelem.
Putyin szerint a helyzet "jelentősen átalakul", és az orosz haderő naponta négyzetkilométerenként szerzi vissza az elveszett területeket.
"A hadviselés bonyolult... de egyre közelebb kerülünk a különleges műveletek elsődleges feladatainak megoldásához" - fogalmazott az elnök a BBC szerint. A Telex megjegyezte, közeli győzelemről nem beszélt Putyin.
A Kurszk térségében harcolókat Putyin "hősökként" emlegette, kifejezve reményét, hogy győzelmet aratnak. Egy későbbi kérdésre reagálva azonban elismerte, hogy nem tudja megjósolni, mikor állhat vissza Oroszország kontrollja a kurszki régió fölött.
Szerinte a katonai szempontok alapján az ukránok akciója nem volt indokolt. "Biztosak lehetünk abban, hogy véglegesen eltávolítjuk őket" - fogalmazott Putyin. Kiemelte, hogy azért nem ad meg konkrét időpontot, mert úgy véli, a katonák "megpróbálnák ezt végrehajtani, figyelmen kívül hagyva a saját biztonságukat."
A terület visszanyerése után megújítási terveket hirdetett, valamint ígéretet tett arra, hogy mindenkit kárpótolni fognak, akinek az otthona elpusztult.
Putyin hangsúlyozta, hogy az új ballisztikus rakétájuk, az Oresnyik, egyedülálló képességekkel bír, és a nyugati technológiák számára szinte elérhetetlen kihívást jelent. E rakéta novemberi bevetése Ukrajna ellen különösen figyelemre méltó, hiszen Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy amerikai fegyverek orosz földre is csapást mérhessenek.
Putyin javasolta, hogy indítsanak egy különleges kísérletet vagy párbajt: válasszanak ki egy konkrét célpontot Kijevben, telepítsenek oda légvédelmi rendszert, és teszteljék, hogy azok képesek-e megsemmisíteni a ballisztikus rakétájukat. "Ez izgalmas kihívás lenne számunkra" - fűzte hozzá.
A következő téma a nukleáris doktrína köré épül. Vlagyimir Putyin november 19-én hivatalosan is életbe léptette Oroszország legújabb nukleáris doktrínáját. A frissített rendelet szerint az Orosz Föderáció és szövetségesei ellen irányuló agresszió, amelyet bármely nem atomhatalom hajt végre egy atomhatalom támogatásával, indokolhatja egy nukleáris válaszcsapás bevetését. Emellett a nem nukleáris eszközökkel, például drónokkal végrehajtott tömeges légitámadások is komoly fenyegetést jelenthetnek, ami szintén kiválthatja a nukleáris reakciót.
Azt nem tudja, hogy a Nyugat reagált-e az üzenetre, de megemlítette, hogy a nyugati rakétaelhárító rendszerek megjelenése tovább fokozza a feszültséget a konfliktusban. Kiemelte, ha Oroszország fenyegetést tapasztal, akkor jogában áll atomfegyverekhez nyúlni.
Egy kérdésre reagálva megosztotta, hogy már több mint négy éve nem folytatott beszélgetést Donald Trump megválasztott elnökkel, és nem rendelkezik információval arról, mikor kerül sor a következő találkozóra vagy beszélgetésre. Ugyanakkor hangsúlyozta: "Nyitott vagyok arra, hogy találkozzak vele, ha ő is szeretné."
A közelmúltban felmerült a kérdés, hogy Putyin mennyire nyitott a kompromisszumokra Ukrajna ügyében. Válasza általános jellegű volt: "A politika a kompromisszumok művészete." Hangsúlyozta, hogy Oroszország mindig is kész volt az ilyen jellegű megoldásokra és a tárgyalásokra. Azonban konkrét részleteket nem osztott meg, ami sokakat arra késztetett, hogy továbbra is találgassanak a helyzet jövőjét illetően.
Állítása szerint Ukrajna utasította el a tárgyalásokat, a 2022-es isztambuli megállapodástól is visszaléptek.
Egy amerikai újságíró kérdésében szerepelt a gyengeség szó, mire Putyin azt mondta, "a halálomra vonatkozó hírek erősen eltúlzottak."
Azt is hangsúlyozta, hogy "nem csupán egy átmeneti tűzszünetre van szükségünk, hanem egy tartós békét kell kialakítani, amely biztosítékokat nyújt az Orosz Föderáció számára."
Ahogy az orosz erők előrehaladnak, úgy az ukrán katonák számára egy tűzszünet lehetőséget adna arra, hogy újraszervezzék magukat, megerősítsék védelmi vonalaikat és lőszerhez jussanak. Egy hosszabb tűzszünet során ráadásul a katonák kiképzése is megvalósulhatna. A Telex részletesebben is foglalkozik Putyin reakciójával Orbán Viktor rövid távú tűzszüneti javaslatára.
Orbán Viktor egyszer azt mondta - remélem, nem fog megharagudni rám, ha felidézem ezt a részletet a beszélgetésünkből - hogy mit is árthatna egy-két napnyi húsvéti, vagy ahogy ő fogalmazott, karácsonyi tűzszünet. Hiszen ez alatt az idő alatt az ellenfél nem tud lépéseket tenni. Én pedig azt válaszoltam, hogy ez valóban így van, de talán érdemes lenne megkérdezni az ukránokat erről.
Putyin kijelentette, hogy sem a tűzszünetet, sem a fogolycserét nem utasította el, hanem az ukrán fél tette ezt meg a következő napon. "Hát, így" - tette hozzá Putyin, aki úgy véli, hogy a török elnök kezdeményezése is Kijevben akadt el. Gulyás Gergely a kormányinfón az orosz álláspontot úgy fogalmazta meg, hogy Putyin nem utasította el vagy fogadta el a tűzszünetet, hanem megfontolásra méltónak találta azt. A Putyin és Orbán közötti tárgyalásról a Kreml és Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szinte egyformán, egyetlen mondat eltéréssel adta ki a közleményt.
Az oroszok által megszállt területek újjáépítésével kapcsolatban arról beszélt, számos területen folyik a munka, és beszélt arról is, milyen körgyűrűt tervez az Azovi-tenger körül, ami szerinte már beltenger. Azt is elmondta, Mariupolt új út fogja összekötni Donyeckkel.
Megkérdezték tőle, mit tanult a háború alatt saját magáról, és ő ezt válaszolta: „Most már sokkal kevesebb időt töltök viccelődéssel.” Amikor arról faggatták, hogy mit változtatna, ha visszamehetne az időbe 2022 februárjáig, kifejtette, hogy a jelenlegi események ismeretében úgy érzi, korábban kellett volna bekövetkeznie Ukrajna teljes körű inváziójának, és azt is, hogy már régen fel kellett volna készülni a „különleges katonai műveletre”.
A megbuktatott szír diktátor, Bassár el-Aszad Moszkvába menekült, és Putyin most először reagált a helyzetére. A kérdésre, hogy találkozott-e már Aszaddal, Putyin válaszában jelezte, hogy érkezése óta még nem beszéltek, de szándékában áll találkozni vele. A BBC kiemeli, hogy Putyin eddig nem kommentálta Aszad sorsát a megbuktatása óta. Emellett megígérte, hogy meg fogja kérdezni tőle Austin Tice amerikai újságíró sorsáról is, aki 2012 óta eltűnt Szíriában.
Putyin azt állította, hogy az oroszok által támogatott Aszad-rendszer összeomlása nem jelentene vereséget Oroszország számára. A hirtelen kudarc mögött az áll, hogy a volt elnök erői ellenállás nélkül hagyták el pozícióikat. Az orosz elnök említette, hogy a szíriai katonai bázisaikról folynak a tárgyalások, és megerősítette, hogy ezek a létesítmények továbbra is az orosz ellenőrzés alatt maradnak. Putyin szerint a bázisok célja a humanitárius segélyek elosztása lesz. A BBC megjegyzi, hogy műholdfelvételek alapján az orosz erők felkészülhetnek a katonai felszereléseik kivonására a területről.
Egy török újságíró megkérdezte, mit szól ahhoz, hogy az Aszad rezsim bukása után Izrael benyomult a Golán-fennsíkot Szíriától elválasztó ütközőzónába. Erre azt mondta, reméli, hogy Izrael kivonul Szíriából, majd hozzátette, az ország a saját biztonsági kérdéseinek megoldásán dolgozik. Azt elutasította, hogy Izrael egyoldalúan csatolja magához a Golán-fennsík egészét.