Rakétahiány sújtja Ukrajnát – Világgazdasági helyzetkép
Az ukrán hadsereg amerikai ATACMS-rakétakészletei kifogyóban vannak - derült ki amerikai tisztviselők nyilatkozataiból. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által biztosított fegyverek nélkül Kijev egyre nehezebb helyzetbe kerülhet, különösen Donald Trump elnökségének januári kezdete után.
A Magyar Nemzet beszámolója szerint, a The New York Times tudósítására hivatkozva, Ukrajna ATACMS rakétakészlete vészesen csökken, mivel az amerikai szállítmányokból származó készletek gyorsan fogynak. Két névtelenséget kérő amerikai tisztviselő által megosztott információk szerint ezek a rakéták, amelyek képesek akár 300 kilométeres távolságra is célba érni, először 2023 őszén érkeztek a háborús övezetbe, kezdetben rövidebb hatótávú változatok formájában.
Idén tavasszal az Egyesült Államok már korszerűbb fegyvereket küldött Ukrajnának, azonban a kezdeti időszakban ezek használatát kizárólag az ukrán területekre korlátozták. Joe Biden elnök 2024 novemberében módosította ezt a szabályozást, lehetővé téve Ukrajnának, hogy orosz területek ellen is bevetheti a rakétákat. Az új szabályok életbe lépését követően Kijev intenzív rakétatámadásokat indított orosz katonai célpontok ellen.
Biden távozása és Donald Trump januári hivatalba lépése új kihívások elé állíthatja Ukrajnát. Trump ugyanis többször kijelentette, hogy hibának tartja az amerikai rakéták orosz területeken való használatának engedélyezését, és elnökként valószínűleg visszavonná ezt a döntést. Az új amerikai elnök emellett nem tervezi további rakéták biztosítását, mivel az Egyesült Államok a saját készleteit már más régiókba irányította.
Bár Kijev folyamatosan lobbizik a nyugati fegyverszállítmányok bővítéséért, a jelenlegi amerikai és brit döntések, valamint az új amerikai kormány politikája Ukrajna háborús stratégiájának jelentős átalakítását eredményezhetik.