Kiemelkedő elismerésben részesült a gyöngyösi iparművész!

A 2025-ös évben immár 31. alkalommal került megrendezésre a rangos pályázat, amelynek keretében a legkreatívabb művek alkotói számos kategóriában, többek között a Hagyományos Mesterremek és a Modern Míves Termék kategóriákban kaptak elismerést. A díjátadó ünnepség július 11-én zajlott, ahol a legjobbak munkáit méltatták. A díjazott alkotásokból készült kiállítás szeptember 30-ig látogatható Mezőkövesden, a Matyó Múzeumban és a Közösségi Házban – tájékoztattak a szervezők a közleményükben.
Kisjankó Bori-díjban idén Marton Jánosné részesült, a hagyományos matyó viselet kiváló rekonstrukciójáért és lakástextileken való igényes továbbéltetéséért. Első díjat kapott Beréti Béláné a bukovinai székely szedett ingvállak magas színvonalú kivitelezéséért, valamint Kovácsné Pócza Ágnes népi iparművész, aki a höveji hímzést finom eleganciával alkalmazta modern ruhadarabokon - tájékoztatott az intézmény.
A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ Kézi Hímző Szakosztálya, Zuberec Vera népi iparművész irányítása alatt, kiemelkedő kollektív teljesítményével megszerezte az első díjat - olvasható a legfrissebb sajtóközleményben.
A szakmai zsűri véleménye alapján a pályamunkák idén is rendkívül magas színvonalú technikai és esztétikai megvalósítást tükröztek. A hímzők nemcsak a különféle tájegységek hagyományos mintáinak megőrzésére törekedtek, hanem a kortárs szellem jegyében újraértelmezték azokat, különösen a modern öltözködési és lakáskultúrában, így friss és izgalmas megoldásokkal gazdagították a művészetet.
A díjazott alkotásokból készült kiállítás kurátorának, Benedek Krisztinának a szavai szerint az idei válogatás remekül tükrözi, hogy a népi kézművesség továbbra is élő és dinamikus nyelvet képvisel. A tárlat üzenete világosan fogalmaz: "a népi díszítőművészet nem csupán a múlt emlékeit idézi fel, hanem egy kortárs alkotói nyelvet teremt, amely képes alkalmazkodni a mai esztétikai és közösségi igényekhez."