Reuters: Donald Trump különmegbízottja a tűzszünet elősegítése érdekében javasolja, hogy Oroszország kapja meg a négy megszállt kelet-ukrajnai régiót.


Egy sajtóértesülés szerint Steve Witkoff, Donald Trump különmegbízottja azt javasolta az amerikai elnöknek, hogy a tűzszünet érdekében az Egyesült Államok támogassa az Oroszország által megszállt négy kelet-ukrajnai régió átadását Vlagyimir Putyinnak.

A leggyorsabb megoldás az ukrajnai tűzszünet elérésére az lehet, ha az Egyesült Államok olyan stratégiát támogat, amely lehetővé teszi Oroszország számára, hogy megszerezze azt a négy kelet-ukrajnai régiót, amelyeket Vlagyimir Putyin 2022-ben próbált meg illegálisan annektálni. Ezt Steve Witkoff, az elnöki különmegbízott fogalmazta meg Donald Trump számára, mindössze 48 órával azután, hogy Washingtonban találkozott az orosz elnök küldöttével - számolt be róla a Reuters amerikai forrásokra hivatkozva.

Witkoff már korábban is utalt erre a lehetőségre - legutóbb egy Tucker Carlson konzervatív műsorvezetővel folytatott beszélgetés alkalmával -, azonban Kijev, valamint a nyugati, európai és amerikai tisztviselők többször is elvetették ezt, mint egy maximalista orosz követelést.

A Trumppal folytatott megbeszélés során Keith Kellogg, az amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja hangsúlyozta, hogy Ukrajna, bár nyitott a vitatott területekkel kapcsolatos bizonyos feltételek megvitatására, soha nem fog beleegyezni abba, hogy egyoldalúan átadja a területek teljes tulajdonjogát Oroszországnak. A találkozó végén úgy tűnt, hogy Donald Trump nem hozott döntést az amerikai stratégia módosításáról. Azóta Steve Witkoff pénteken Oroszországba utazott, hogy találkozzon Putyinnal.

A Reuters arról ír, hogy a szokásos biztonsági eljárásokkal szakítva Witkoff a Fehér Házban történt találkozó előtt

A helyzetet jól ismerő források szerint ez komoly aggodalmat váltott ki a Fehér Házban és a külügyminisztériumban, hiszen az amerikai tisztviselők általában igyekeznek elkerülni, hogy orosz kollégáikat, akik kifinomult hírszerzési képességekkel bírnak, saját otthonukban fogadják. A vacsora végül átkerült, és a Fehér Ház falai között került megrendezésre.

Steve Witkoff Donald Trump régi barátja, aki segített kulcsfontosságú diplomáciai győzelmeket szerezni az elnöknek. A különmegbízott némi támogatásra tett szert a Republikánus Párt Ukrajna-ellenes csoportjának körében, de javaslatai felháborodást váltottak ki más republikánusoknál, akik szerint a kormányzat túl élesen fordult Moszkva felé. A Capitol Hill néhány republikánusát annyira aggasztotta Witkoff Carlsonnal folytatott beszélgetése során kinyilvánított egyértelmű oroszbarát álláspontja, hogy többen panaszt tettek Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadónál és Marco Rubio külügyminiszternél.

Egyes amerikai és európai vezetők aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy Witkoff, aki Trump stratégiáját követi, tapasztalatlansága miatt kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet az oroszokkal folytatott tárgyalások során. "Witkoffnak távoznia kell, Rubiónak kell átvennie a vezető szerepet" - írta Eric Levine, egy jelentős republikánus adományozó március 26-i levelében, amelyben éles kritikát fogalmazott meg Donald Trump különmegbízottjának nyilvános Putyin-dicsérete miatt.

Az Egyesült Államok szövetségesei körében egyre inkább eluralkodik az a benyomás, hogy Washingtonnak nem áll rendelkezésére egy világos és átgondolt stratégia az ukrajnai konfliktus lezárására. Két európai tisztviselő a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva kifejezte aggodalmát amiatt, hogy az Egyesült Államok olyan döntéseket hozhat, amelyek nem csupán Ukrajna jövőjét fenyegetik, hanem Európa biztonsági kereteit is súlyosan veszélyeztethetik.

Bár a Witkoff és Kellogg közötti rendszeres eszmecserék zajlottak, az amerikai kormányzat nem alakított ki egységes politikát Ukrajnával kapcsolatban. A megszokott eljárásoktól eltérően a Nemzetbiztonsági Tanács mindössze egy vezetői értekezletet hívott össze, amelyen az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadói vettek részt. Ez a találkozó azonban csak további zűrzavart okozott a kormányzaton belül, valamint az európai szövetségesek között a béketárgyalások lehetséges irányvonalát illetően.

Két magas rangú nyugati diplomata, akik kapcsolatban állnak a kormányzat tagjaival, úgy vélik, hogy Washingtonnak nincs "világos terve" arra vonatkozóan, hogyan lépjen tovább, és mit tegyen, ha Oroszország továbbra is késlekedik. "Néha ellentmondásos dolgokat hallunk a kormányzat különböző részeitől" - mondta az egyik diplomata. "Ez is növeli azt az érzést, hogy itt nincs igazi terv" - tette hozzá.

Related posts