A lakosság örömmel fogadja az uniós támogatásokat, ám elutasítják, hogy mások hozzák meg a döntéseket a fejük felett.

Szlovákia lakosainak többsége bízik a megyei testületekben, és elvárja, hogy nagyobb beleszólásuk legyen a beruházásokról szóló döntésekbe, derült ki Megyei Önkormányzatok Szövetségének (SK8) felméréséből.
A hétfőn bemutatott közvélemény-kutatás eredményei világosan tükrözik, hogy...
az állampolgárok nem szívlelik a központilag meghozott döntéseket.
"A lakosság 61 százaléka teljes mértékben támogatja, hogy a megyék nagyobb ellenőrzést gyakoroljanak, 29% pedig ezt a kormány felügyelete mellett tartja jó lépésnek. Mindössze 4 százalék gondolja úgy, hogy az uniós forrásokról kizárólag központi szinten kellene dönteni" - idézte Jozef Viskupičot, az SK8 elnökét a TASR.
A decentralizált döntéshozatal legnagyobb támogatottsága Pozsony és a Zsolna megyében mutatkozik. Mindemellett a lakosság 72 százaléka egyértelműen ellenzi, hogy a kormány egyeztetés nélkül beavatkozzon az önkormányzatok költségvetésébe.
Ez az SK8 megközelítése hangsúlyozza a kormánnyal való párbeszéd fontosságát. Viskupič ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy...
a decentralizáció nem fenyegetés, hanem a stabilitás egyik lehetséges garanciája.
A megkérdezettek túlnyomó többsége, több mint 50%, osztotta azt a nézetet, hogy az Európai Uniótól érkező pénzügyi támogatások pozitív hatással vannak a helyi életszínvonalra. Ezzel szemben azonban a válaszadók egyharmada más álláspontot képviselt, és úgy vélte, hogy ezek a források nem járulnak hozzá a megyei életminőség javulásához.
Ha alaposabban szemügyre vesszük az adatokat, egyértelművé válik, hogy az uniós források kedvező hatását elsősorban a 35 és 44 év közöttiek tapasztalják a legintenzívebben. Ez a jelenség azonban szoros kapcsolatban áll a válaszadók oktatási hátterével és lakóhelyükkel is.