Szijjártó: ő a legelkötelezettebb, legmeghatározottabb.

Márciusban már írtunk arról, hogy elveszítheti-e vajon Magyarország a szavazati jogát az EU-csucsokon, ha Orbán Viktor miniszterelnök túl sokszor vétózna ?
Az észt külügyminiszter korábban már felkeltette a magyar kormány figyelmét, amikor egy érzékeny témában nyilatkozott. A Politico márciusban arról számolt be, hogy Orbán Viktor legújabb vétója nyomán egyre több uniós tagállamban merül fel a kérdés: vajon elérkezett-e az idő a 7. cikk szerinti eljárás megindítására. Ez az eljárás az unió "atombombájának" számít, hiszen a végső lépésként a vétózó tagállam szavazati jogának megvonásával sújthatja azt.
Az észt külügyminiszter már akkor is bátran lépett volna tovább: javaslata szerint, az északi és balti államok egyetértésével, felfüggesztenék minden Magyarországnak szóló kifizetést, továbbá a 7. cikk alapján megvonják a magyar kormány szavazati jogát is.
Jelenleg Margus Tsahkna azt nyilatkozta, hogy a kontinens megosztottságának elkerülése érdekében elképzelhető, hogy Magyarország szavazati jogát ismét megvonják.
Tsahkna "magasról tesz arra", milyen veszéllyel járna a háború meghosszabbítása
Az Index híradása szerint a Der Spiegel című német folyóirat online cikke alapján az észt külügyminiszter arra szólította fel az Európai Uniót, hogy határozottabb intézkedéseket tegyen Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel szemben.
Szijjártó Péter a Facebook oldalán megosztott egy Index cikket, amelyben Margus Tsahkna észt külügyminisztert "Európa egyik legfanatikusabb és legelvakultabb háborúpárti politikusának" titulálta. A külgazdasági és külügyminiszter szerint Tsahkna minden lehetséges módon az ukrajnai konfliktus elhúzódását szorgalmazza, miközben figyelmen kívül hagyja a helyzet által hordozott súlyos veszélyeket.
Szent-Iványi úgy tudta, a magyar és a szlovák szavazati jogra is készül a javaslat
Szent-Iványi István, a korábbi külügyi államtitkár és nagykövet, márciusban kifejtette az észt javaslattal kapcsolatban, hogy annak első része "technikailag egyszerűbb", mivel nem szükséges hozzá egyhangú döntés, csupán a minősített többség elég. Hozzátette, hogy a magyar kormány bőségesen tudja támogatni ezt a folyamatot, hiszen rendelkezésre állnak olyan eszközök, mint a gyülekezési törvény, az alkotmánymódosítás vagy a Szuverenitásvédelmi Hivatal.
Szent-Iványi véleménye szerint a második rész sokkal bonyolultabb, mivel a magyar szavazati jog felfüggesztése kizárólag a tagállamok egyetértésével valósulhat meg, és Fico határozottan ellene van ennek a lépésnek.
Szent-Iványi végül úgy nyilatkozott, hogy értesülései szerint már létezik egy javaslat arra vonatkozóan, miszerint mindkét kormány szavazati jogát egyidejűleg felfüggesztenék. "A dolgok nem mindig alakulnak ilyen gyorsan, ez nem holnap fog megtörténni, de a távolság sem olyan nagy már" – mondta márciusban.