Futásban a Mona Lisa, A Pogány Madonna és Whistler anyja is – ezek a legjobban kedvelt műkincsrablós filmjeink!


A csodás műkincsek mindig megmozgatták az emberek képzeletét, az általuk okozott esztétikai élmény mellett az értékükkel is. Erre a kettősségre építenek a filmesek is: a szépségre és a vele elkövetett bűn izgalmára, úgy mint A Pogány Madonna vagy A Thomas Crown-ügy című alkotásokban is.

Az akció és az izgalom néha különleges módon fonódik össze a kultúrával a mozgóképen. Elég csak a "Pogány Madonna" vagy a "Thomas Crown-ügy" című műkincsrablós filmekre gondolnunk: egy csipetnyi feszültség, lendületes akció, szellemes humor vagy éppen fülledt erotika, mindez egy értékes műtárgy köré építve – és máris megszületett a sikerfilm receptje.

Egy sármos, dúsgazdag playboy, aki mesterien kivitelezi a tökéletes műkincslopást, majd egy izgalmas macska-egér játékra hívja ki a nyomozónőt, aki a nyomába eredt. Ebből a feszültséggel teli helyzetből két felejthetetlen film született Hollywoodban, harminc év eltéréssel. Az elsőben Steve McQueen és a plasztikától teljesen eltorzult Faye Dunaway brillírozik, míg a másodikban Pierce Brosnan és Rene Russo között érezhető a kémia. A történet legújabb feldolgozása 2027-ben debütál a mozikban, és a főszerepet a mostanában vámpír szerepekben remeklő Michael B. Jordan kapta, aki valószínűleg új életet lehel a klasszikus történetbe.

A magyar filmgyártás egyik különleges ékköve a műkincslopásokról szóló alkotás, a "Pogány Madonna". Már a cím is egy művészi értékre, a tihanyi apátság múzeumának (a film kedvéért megálmodott) arany Szűz Mária-szobrára utal. A cselekmény középpontjában egy egyházi műkincs eltulajdonítása áll Bujtor István balatoni krimivígjátékában, amely a Bud Spencer-Terence Hill filmek magyar megfelelőjeként tündököl. Az ikonikus, nagydarab, szakállas pofonosztó, Ötvös Csöpi mellett a nagydumás, vékony testalkatú Kardos doktor (Kern András) is feltűnik, miközben a film elmaradhatatlan poénokkal fűszerezi a történetet.

Kényszerből fakad a műkincslopás Mr. Bean számára, mint ahogy minden más kalandba is az ügyefogyottsága miatt kerül. Jelen esetben teremőrként sikerül letüsszentenie Whistler anyját, azaz minden idők egyik leghíresebb amerikai festményét. Ami utána következik, azt csak Rowan Atkinson tudja ilyen parádésan előadni, íme:

A tetovált lányhoz hasonlóan szintén skandináv sikerregényből készült a Fejvadászok, és szintén hamar lecsaptak rá a filmesek is. Jo Nesbø groteszk fordulatokban bővelkedő történetének pökhendi főhőse nappal céges fejvadászként, éjjel műkincstolvajként tevékenykedik, a sorsa pedig akkor fordul nagyot, amikor végre méltó ellenfelére akad, aki végül már nemcsak a pénzét, a munkáját, a feleségét, de még az életét is akarja.

Related posts