A kártevők és kórokozók számának csökkentéséhez elengedhetetlen a tartós hideg időjárás.
Azt írták: az elmúlt 30 napban északkeleten és nyugaton helyenként 10 milliméternyi csapadék sem hullott, míg a déli országrészben 50 milliméternyinél több is előfordult. A 30 napos és a 90 napos csapadékmennyiség szinte országszerte jelentős hiányt mutat, főleg az Alföldön.
A múlt héten a hőmérséklet változatosan alakult: a naposabb helyeken 10 Celsius-fok körüli kellemes meleget tapasztalhattunk, míg a ködös tájakon a hőmérséklet alig emelkedett 0 fok fölé. A hét elején, a derült égbolt alatt, fagymentes éjszakák után országos fagyok köszöntöttek be, de a mínusz 10 fok alatti hőmérsékletek szerencsére elkerültek minket. A talaj csupán a felszín közeli néhány centimétere fagyott meg, és ez a tél eddig nem hozott számottevő talajfagyot. Érdekes módon az elmúlt 30 nap átlaghőmérséklete 1-2 fokkal a megszokott értékek felett alakult, ami a szokásos téli időjáráshoz képest meglepő.
Az elemzés szerint a repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép: a november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett. Ezen segített a november második felében lehullott csapadék, de hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.
A kártevők és kórokozók számának csökkentéséhez tartósan mínusz 10 fok alatti hőmérsékletekre lenne szükség, azonban jelenleg nem látszik ennek a lehetősége. Hiába a január eleje, ami általában a legnagyobb hideg időszaknak számít, a várva várt fagyok továbbra is elmaradnak.
Így fogalmaznám meg egyedien: - közölték.
Az elkövetkezendő egy hét időjárása igencsak szeszélyesnek ígérkezik, gyakori esőzésekre számíthatunk. A legtöbb napsütésre szombaton és vasárnap lehet számítani, amikor is a napfény dominálhat a felhők között. Az eső, helyenként vegyes halmazállapotú csapadék formájában érkezik, ami különösen érdekes lehet. A jövő hét közepére összesen 5-20 milliméternyi csapadékra lehet készülni, főként a déli területeken várható, hogy a csapadék mennyisége meghaladja a többit.
A hőmérséklet is változatosan alakul: az enyhébb és nedvesebb léghullámokat hideg és száraz légtömeg váltja egy hét alatt két ciklusban is. A legenyhébb valószínűleg a hétfő és a kedd lesz, akkor a csúcsértékek sokfelé a 10 fokot is meghaladhatják, a legerősebb éjszakai fagy pedig szombaton és vasárnap reggelre alakulhat ki, de mínusz 10 fok alatti értékek akkor sem valószínűek. Tartós hideg a következő 8-10 napban nem várható Így fogalmaznám meg egyedien: - közölték.