Tasnádi Péter felfedte, milyen szavakat osztott meg vele Gyárfás Tamás a börtönbüntetése kapcsán.


Gyárfás Tamást jogerősen hét év börtönbüntetésre ítélte csütörtökön a Fővárosi Ítélőtábla. Az indoklás szerint a korábbi médiavállalkozó és sportdiplomata felbujtóként vett részt az 1998-as Fenyő-gyilkosságban. Tasnádi Péter, az ügy egyik kiemelt tanúja lapunknak beszélt arról, hogy mit gondol a bíróság döntéséről. A "magyar keresztapaként" elhíresült vállalkozónak Gyárfás Tamás azt is elmondta korábban, hogy 76 évesen nem éli túl a börtönt.

Ahogy már említettük, a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen hét év börtönbüntetést rótt ki csütörtökön Gyárfás Tamásra. A bíróság megállapította, hogy a Magyar Úszó Szövetség korábbi elnöke felbujtóként játszott szerepet az 1998-as Fenyő-gyilkosság ügyében. A másodrendű vádlott, Portik Tamás, életfogytiglani fegyházbüntetést kapott.

"Megdöbbentem az ítéleten, mert amennyire ismerem az iratanyagot, abban semmilyen bizonyíték nincs a Gyárfás Tamás bűnösségére. Főleg nincs minden kétséget kizáró bizonyíték, márpedig úgy gondolom, hogy az ítéletnek azt tartalmazni kellene" - nyilatkozta a hirado.hu-nak Tasnádi Péter.

A Fenyő-gyilkosság egyik kulcsfigurája a napokban interjút adott lapunknak, amelyben kifejtette, miért tartja problémásnak a bíróság döntését. Szerinte, ha Gyárfás Tamás ártatlansága bizonyított, akkor a bírósági ítélet teljesen jogtalan volt, ám ha valóban bűnös, akkor a kiszabott büntetés elmarad a súlyától. Példaként említette Magyar Róbert ügyét, akit emberölésre való felbujtásért életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítéltek, ami szerinte indokoltabb lenne ebben az esetben is.

Tasnádi Péter abban bízott, hogy hatályon kívül helyezik az ítéletet. "Úgy érzem, hogy a bíróság a közvéleménynek akar megfelelni, és mindenképp bűnöst akarnak találni ebben az ügyben. Ez alapvetően nagyon helyes is lenne, mert nem lenne jó, ha egy életellenes bűncselekményt megúsznának az elkövetők. Én nem érzem jól magam, mert évek óta ismerem Tamást, attól függetlenül, hogy régen engem megbízott ezzel a bűncselekménnyel, és én ezt nem hajtottam végre" - mesélte lapunknak a vállalkozó.

A "magyar keresztapaként" elhíresült üzletember egy interjúban megosztotta, hogy az ítélethirdetés előtt Gyárfás Tamással a börtönélet nehézségeiről is beszélgettek. "Azt tanácsoltam neki, hogy ne foglalkozzon a börtönbüntetéssel, mert az nem az ő jövője" - mondta. Rámutatott, hogy egy olyan személy, aki egész életében a jólétben élt, számára a börtönkörülmények elviselhetetlenek lehetnek, főleg 76 éves kora felett. A vállalkozó kifejezte, hogy szerinte a büntetőeljárás során nem állnak rendelkezésre egyértelmű, megkérdőjelezhetetlen bizonyítékok.

Bár az ítélet kihirdetése után nem volt lehetősége közvetlen beszélgetésre Gyárfás Tamással, a múltban már érintették azt is, hogyan kellene felkészülnie a börtönbüntetésre.

- nyilatkozta lapunknak Tasnádi Péter.

A vállalkozó hozzátette, hogy hasonló szituáció esetén három lehetőség közül választana. A börtönbüntetés letöltése mellett az öngyilkosságot, és az országból való elmenekülést is megfontolná. Véleménye szerint ezt mindenkinek magának kell eldöntenie.

A Fővárosi Ítélőtábla csütörtöki határozatát követően a hirado.hu megpróbálta elérni Gyárfás Tamást. A volt sportdiplomata azonban nem kívánt kommentálni a helyzetet.

A bíróság döntése alapján Gyárfás Tamás, 76 éves korára való tekintettel, enyhítette a szabadságvesztés mértékét: a fegyházból börtönbüntetésre változtatta azt. Ügyvédje, Zamecsnik Péter, hangsúlyozta, hogy a feltételes szabadlábra helyezés lehetősége legkorábban 5 év és 1 hónap múlva, vagyis 2030 májusában merülhet fel. Kiemelte, hogy a rendkívüli jogorvoslat lehetősége fennáll, így valószínű, hogy perújítást kezdeményeznek. Zamecsnik Péter hozzátette, hogy Gyárfás Tamás határozottan hisz ártatlanságában, és meglepődtek az ítélet alakulásán, mivel egyáltalán nem számítottak ilyen döntésre. Az ítélet indoklásával szemben is éles kritikát fogalmaztak meg.

Az ítélethirdetést követően Gyárfás Tamás szabadon távozhatott a bíróság épületéből. A büntetés-végrehajtási intézetbe való bevonulás időpontjáról a büntetés-végrehajtási bíró fog dönteni. A bíró hangsúlyozta, hogy ha a vádlott nem tesz eleget a börtönbehívónak, akkor elveszíti a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségét is.

Fenyő János médiavállalkozót 1998. február 11-én gyilkolták meg Budapest II. kerületében, a Margit körút és a Margit utca sarkán, miközben az autójában ült, a lámpa zöld jelzésére várakozva. A gépfegyveres támadásban a médiavállalkozó a helyszínen meghalt.

A bíróság döntése alapján Portik Tamás Gyárfás Tamás kérésére bízta meg Jozef Rohac szlovák bérgyilkost Fenyő János, a VICO-birodalom vezetője és Gyárfás üzleti ellenfele meggyilkolásával, amelyet 1998. február 11-én hajtottak végre. Ennek következtében mindkét férfit felbujtónak tekintik.

Gyárfás Tamás az eljárás során végig fenntartotta ártatlanságát. Az utolsó szó jogán nemrégiben kijelentette, hogy nem rendelkezik gyilkos hajlamokkal, és hangsúlyozta, hogy amikor Fenyő János életét vesztette, már nem volt köztük feszültség, így szerinte semmilyen indok nem állt fenn, ami arra ösztönözhette volna, hogy egy ilyen kockázatos lépést tegyen. A bíróság által bizonyítékként bemutatott, Portik Tamás által készített hangfelvételekkel kapcsolatban pedig azt állította, hogy azok titkos rögzítése során Portik megpróbálta becsapni őt.

Related posts