Tényellenőrzés: Valóban a NATO hozta létre az Eurovíziós Dalfesztivált?

Ismét eltelt egy év, és az Eurovízió csendbe burkolózott, de a pletykák továbbra is élénken élnek. Különösen az a fura állítás terjedt el az interneten, hogy az ikonikus dalfesztivál mögött a NATO áll.
A közösségi médiában megjelent pár bejegyzés, sőt egyes portálok is azt magyarázzák, hogy az észak-atlanti védelmi szövetség az Eurovízióval akart befolyást szerezni, imperialista módon a hatalomgyakorlás puha eszközeként akarta bevetni. Néhány helyen képernyőképeket is közölnek a NATO Információs és Kulturális Kapcsolatok Bizottságának egy 1955 novemberi dokumentumáról, amely megemlít egy "észak-atlanti fesztivált". A dokumentum szerint egy ilyen "produkció" kifinomult módja lehet a NATO társadalmi népszerűsítésének.
"A dokumentumban úgy fogalmaznak, hogy érdemes lenne NATO tájékoztató brosúrákat osztogatni a fesztiválon. Azonban ennek szükségességét alaposan át kell gondolni. Első pillantásra úgy tűnik, hogy ez nem helyénvaló lépés, hiszen inkább propaganda jellegű, miközben a Fesztivál célja éppen az, hogy más, diszkrétebb módszerekkel érje el hasonló hatásokat."
"Mindenképpen sokkal autentikusabb lenne, ha az előadás közvetítésén keresztül próbálnák meg befolyásolni a közvéleményt a NATO támogatására" - olvasható a közlemény folytatásában.
A dokumentum valóban hiteles, ám kiragadták a teljes szövegkörnyezetéből. Ez és más NATO-dokumentumok is azt jelzik, hogy a szövetség felvetette egy "észak-atlanti fesztivál" koncepcióját, amely azonban nem állt összhangban az Eurovíziós Dalfesztivál formátumával. A javasolt rendezvény inkább a francia Paris Match által támogatott "Les Nuits de l'Armée" katonai kiállítás mintájára épült volna, s így a résztvevő országok hadseregeinek kulturális bemutatóira fókuszált volna. Például skót dudazenészek felvonulása, belga rendőrkutyák látványos produkciói, vagy a Kanadai Királyi Lovasrendőrség őrségváltása is szerepelt volna a programban.
A dokumentum említi, hogy a BBC javaslata szerint az eseményeket az EBU által üzemeltetett Eurovíziós csatornán keresztül terjesztenék Európa-szerte. Fontos megjegyezni, hogy ez teljesen eltér az Eurovíziós Dalfesztiváltól. „A közelmúltban Londonban, az Észak-atlanti Fesztivál projektjének kapcsán, amikor az információs részleg felkereste a BBC televíziós szolgáltatását, a BBC képviselői megerősítették, hogy készen állnak arra, hogy a programot az Eurovízió hálózatán – amely magában foglalja az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Hollandiát – továbbítsák” – áll a NATO által kiadott dokumentumban.
A BBC illetékesei kifejtették, hogy az Észak-atlanti Fesztiválhoz hasonló bemutatók pontosan azok a műsorformátumok, amelyeket keresnek – áll a dokumentumban.
Az online pletyka részben azon alapul, hogy az Euróvíziót egy évvel azután rendezték meg először, hogy a NATO nyilvánosságra hozta a saját fesztiváljára vonatkozó dokumentumok egy részét 1955-ben. Az "Észak-atlanti Fesztivált" azért is keverhették össze az Eurovíziós Dalfesztivállal, mert bizonyos vonásaik és céljaik közösek, nevezetesen az a szándékuk, hogy előmozdítsák az egységet és a békét Európában, valamint ünnepeljék a kultúrát és a médiát a kontinensen.
Mindazonáltal az Eurovíziós Hálózat nem ugyanaz, mint az Eurovíziós Dalfesztivál: az előbbi az EBU által 1954-ben létrehozott műsorszóró infrastruktúra, amely a televíziós és rádiós tartalmak Európa-szerte történő cseréjére szolgál, míg az utóbbi egy konkrét szórakoztató műsor, amely ezt a hálózatot használja a résztvevő országok közötti élő zenei verseny közvetítésére.
Az Eurovíziós Dalfesztivál honlapja szerint az ötletgazda Marcel Bezençon, a Svájci Műsorszóró Társaság vezérigazgatója, azt pedig, hogy a fellépőket versenyeztessék, az olasz nemzeti műsorszolgáltató, a RAI találta ki. "Az Eurovíziós Hálózat legnépszerűbb és legsikeresebb műsora a névadó lenne: az Eurovíziós Dalfesztivál" - olvasható a honlapon. "A programbizottságának 1955-ben Monte-Carlóban, Monacóban tartott ülésén elhangzott javaslatok nyomán az EBU még ugyanabban az évben Rómában tartott közgyűlésének ülésén úgy döntött, hogy létrehozza az Eurovíziós Dalfesztivált".
Az a feltételezés, miszerint az Eurovíziós Dalfesztivál célja a NATO-barát propaganda terjesztése a Szovjetunió, majd Oroszország ellen, pontosan téves. Oroszország és Belarusz teljes jogú tagja volt az EBU-nak, s ezáltal részt vehettek az Eurovíziós Dalfesztiválon is, egészen addig, amíg 2022-ben, illetve 2021-ben fel nem függesztették tagságukat. Érdemes megemlíteni, hogy egyik ország sem tagja a NATO-nak, ami egyértelművé teszi, hogy a katonai szövetségnek semmiféle kapcsolata nincs a Dalfesztivál működésével.
Egy NATO-tisztviselő is megerősítette az EuroVerify megkeresésére adott válaszában, hogy a NATO-val kapcsolatos állítások félrevezetőek. Az Eurovíziós Dalfesztivál szóvivője hangsúlyozta, hogy a NATO szerepére vonatkozó híresztelések teljesen alaptalanok. "Az Eurovíziós Dalversenyt 1956-ban alapította az Európai Műsorszolgáltatók Uniója, amely azóta is a verseny koordinálásáért felelős a 56 tagország közszolgálati médiumai nevében" - nyilatkozta a szóvivő.