Tizenöt zsoltár, egy közös lélegzetvétel: a Kaláka Versudvar életre keltette az évszázadok bölcsességét (galéria)

A Tizenöt zsoltár, egy különleges gyűjtemény, mely a lélek mélyebb rétegeit célozza meg. Ezek az írások a hit, a remény és a szeretet kifejeződései, amelyek különböző élethelyzetekben nyújtanak vigaszt és útmutatást. Minden zsoltár egy-egy történetet mesél el, egy-egy érzést ölel fel, és arra ösztönöz, hogy a nehézségek ellenére is keressük a szépet és a jót az életben. Az ilyen zsoltárok nem csupán szavak, hanem élmények, amelyek közelebb visznek minket önmagunkhoz és a világ megértéséhez. nem csupán egy koncertprogram, hanem egy élő, lélegző szakrális zenei élmény, amely minden felekezet szívében otthonra lel. A bibliai versek új dimenziót nyernek, nem csupán a templomok falai között, hanem a hallgatók lelkében is mély nyomot hagynak.
Gryllus Dániel és Gryllus Vilmos, a Kaláka együttes alapító tagjai, valamint a világszerte elismert népdalénekes, Sebestyén Márta 1997-ben közös lemezt jelentettek meg Tizenöt zsoltár, egy különleges gyűjtemény, mely a lélek mélyebb rétegeit célozza meg. Ezek az írások a hit, a remény és a szeretet kifejeződései, amelyek különböző élethelyzetekben nyújtanak vigaszt és útmutatást. Minden zsoltár egy-egy történetet mesél el, egy-egy érzést ölel fel, és arra ösztönöz, hogy a nehézségek ellenére is keressük a szépet és a jót az életben. Az ilyen zsoltárok nem csupán szavak, hanem élmények, amelyek közelebb visznek minket önmagunkhoz és a világ megértéséhez. címmel. Az albumon Sumonyi Zoltán bibliai ihletésű, versbe öntött zsoltárparafrázisai csendülnek fel. A projektből zenei lemez, televíziós film, majd koncertsorozat született. A kétszeres Kossuth-díjas és Prima Primissima-díjas magyar együttes a Művészetek Völgye keretein belül Vigántpetenden szólaltatta meg a verssé formált, kortárs hangon újragondolt zsoltárokat - hiteles hangszerekkel, letisztult előadásmóddal és a közönséget is bevonó bensőséges atmoszférában.
"A Kaláka mára már a magyar kultúra meghatározó intézményévé vált."
A testvérpár zenei pályafutása önmagáért beszél, hiszen több mint tízezer koncerttel a hátuk mögött, fél évszázados tapasztalattal generációkat varázsoltak el, a legifjabb hallgatóktól kezdve egészen az aggastyánokig. Zenéjük könnyedén befogadható, ugyanakkor időtálló – olyan témákat és dallamokat dolgoznak fel, amelyek évszázadok óta szerves részét képezik az emberi kultúrának. Érdekes tény, hogy a „Magyar népmesék” című sorozat zenéje Gryllus Dániel egyik legismertebb és leggyakrabban hallott alkotása, még ha sokan nem is tudják pontosan, ki a szerzője. Végső soron ők azok, akiket akkor is ismerünk, ha nem is tudjuk, honnan ismerjük őket.
Tizenöt zsoltár, egy különleges gyűjtemény, mely a lélek mélyebb rétegeit célozza meg. Ezek az írások a hit, a remény és a szeretet kifejeződései, amelyek különböző élethelyzetekben nyújtanak vigaszt és útmutatást. Minden zsoltár egy-egy történetet mesél el, egy-egy érzést ölel fel, és arra ösztönöz, hogy a nehézségek ellenére is keressük a szépet és a jót az életben. Az ilyen zsoltárok nem csupán szavak, hanem élmények, amelyek közelebb visznek minket önmagunkhoz és a világ megértéséhez.
Van, amikor a múlt nem poros, hanem élő, csak új nyelvet kell találni hozzá. Így tett Sumonyi Zoltán költő és Gryllus Dániel zeneszerző is, amikor tizenöt zsoltárt újrafogalmaztak a ma emberének. A hangverseny nemcsak egy bibliai feldolgozás: olyan hidat képez kultúra, hit és hagyomány között, amit egyaránt elfogad katolikus, zsidó, ortodox vagy épp unitárius hallgatóság. A zsoltárok így válnak időtlenné és kifejezetten emberivé