A biztonságosnak minősített országok listája, amelyek az Európai Unión kívül helyezkednek el, tovább gazdagodhat.

Az Európai Bizottság hét országot kíván biztonságosnak nyilvánítani, még az uniós migrációs paktum hatályba lépése előtt. A tervezett intézkedés értelmében Koszovó, Banglades, Kolumbia, Egyiptom, India, Marokkó és Tunézia esetében a tagállamok három hónapon belül visszatéríthetik a menedékkérőket.
Az újabb biztonságossá nyilvánított országok egészítenék ki a 2026 júniusában életbe lépő uniós migrációs paktumot. A biztonságos származási országnak olyan ország minősül, ahol az állampolgárok nincsenek kitéve üldöztetésnek, nem alkalmaznak kínzást, sem kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmódot vagy büntetést, az embereket nem fenyegeti erőszak, illetve nem áll fenn fegyveres konfliktushelyzet - részletezte a Migrációkutató Intézet vezető elemzője az InfoRádióban.
Dócza Edith Krisztina ismertette, hogy az európai uniós listán jelenleg az uniós tagjelölt országok szerepelnek: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Moldova, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia és Törökország, valamint Ukrajna is, de a háború miatt most keleti szomszédunkat nem tudják biztonságos származási országgá nyilvánítani. Ezt a listát bővítené az unió még további hét országgal: Bangladessel, Kolumbiával, Egyiptommal, Indiával, Koszovóval, Marokkóval és Tunéziával - magyarázta az elemző.
A javaslatot az Európai Bizottság terjesztette elő, amelyet ezután az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk ahhoz, hogy életbe léphessen. Amennyiben a javaslat sikeresnek bizonyul, a bevándorlókat, akik ezekből az országokból érkeztek, három hónapon belül egy gyorsított eljárás keretében küldenék vissza származási országukba.
Dócza Edith Krisztina kiemelte, hogy Szíriából és Irakból már jóval kevesebben érkeznek menedékkérők, mint tíz évvel ezelőtt, amikor kirobbant a migrációs válság, most sokkal számottevőbbek az észak-afrikai, illetve a Száhel-övezet országai. Onnan általában Spanyolország felől közelítik meg Európát, illetve a Földközi-tenger szintén fő migrációs útvonal maradt, és Görögországba vagy Olaszországba vezet. Ezt az útvonalat is jellemzően olyan afrikaiak használják, akik Egyiptomon, Tunézián vagy más észak-afrikai tranzitországokon keresztül érkeznek - sorolta a Migrációkutató Intézet vezető elemzője.
Az uniós lista mellett a tagállamok által meghatározott biztonságos származási országok jegyzékei továbbra is érvényben maradnak. Hollandia a leghosszabb, húsz országból álló listát készítette el, amelyen olyan országok szerepelnek, mint Örményország, Brazília, Jamaica, Mongólia és Marokkó, mindannyian biztonságos származási státuszt kaptak.
Az uniós lista a jövőben rugalmasan bővíthető vagy módosítható. Amennyiben egy ország nem teljesíti a szükséges feltételeket, lehetősége van arra, hogy eltávolítsák vagy felfüggesszék a listáról. Fontos hangsúlyozni, hogy egy ország biztonságos származási státusza nem nyújt automatikus védelmet minden egyes állampolgára számára.