A levegő továbbra is feszülten vibrál Németországban, ahol a Volkswagen munkatársai hétfőtől kezdve sztrájkba vonulnak.


Németországban továbbra is feszültté vált a helyzet, miután a Volkswagen bejelentette, hogy drasztikus intézkedésekre készül a csökkenő kereslet és a növekvő költségek következtében. Három gyár bezárásáról döntöttek, ami több ezer munkavállalót sodorna az utcára, miközben a megmaradó dolgozók bércsökkentésre számíthatnak. A dolgozók érdekeit képviselő szakszervezet közölte, hogy az ország különböző pontjain munkabeszüntetésekkel fognak tiltakozni hétfőtől, miután nem sikerült közös nevezőre jutni az autógyárral.

A Volkswagen németországi munkavállalói hétfőtől kezdődően munkabeszüntetéssel tiltakoznak, miután a szakszervezeti vezetők és a vállalat vezetése nem tudtak megállapodni a bértárgyalások során. Az IG Metall szakszervezet főtárgyalója figyelmeztetett, hogy a mostani tárgyalások különösen éles küzdelmeket hoznak, ami komoly kihívás elé állítja az autógyártót – áll a Bloomberg hírében.

"Amennyiben elkerülhetetlen, ez a Volkswagen történetének legintenzívebb kollektív tárgyalása lehet. A Volkswagen felmondta a kollektív szerződéseinket" - nyilatkozta Thorsten Groeger, a szakszervezeti tárgyaló. Hozzátette, hogy hétfőtől minden németországi gyárban figyelmeztető sztrájkokra lehet számítani.

A mintegy 120 ezer embert foglalkoztató német autógyár októberben közölte, hogy három németországi gyárat bezárhatnak 2025-ben, továbbá jelentős létszámleépítést és bércsökkentést terveznek. A tervezett intézkedések következtében több ezer ember veszítheti el a munkáját. A cég azzal indokolja a radikális döntést, hogy az európai kereslet meggyengült az autók iránt, kiváltképpen az elektromos járművek tekintetében. A vállalat vasárnap reagált a szakszervezet fenyegetésére, amelyben azt mondták, konstruktív párbeszédre törekszenek, hogy közösen találjanak megoldást a kialakult helyzetre. Hozzátették, konkrét intézkedéseket is hoztak a tervezett munkabeszüntetésekre válaszul, de azt nem árulták el, hogy ez pontosan mit takar.

Az utóbbi hetekben intenzív viták robbantak ki a Volkswagen és az IG Metall, a dolgozók érdekeit képviselő szakszervezet között. A munkavállalók már több városban is utcára vonultak, hogy kifejezzék aggodalmaikat. A téma középpontjában az áll, hogyan lehetne hatékonyan kezelni a járművek iránti kereslet csökkenését, a növekvő működési költségeket, valamint a kínai gyártók fokozódó versenytársakként való megjelenését.

A Volkswagen vállalati struktúrája erős beleszólást biztosít a munkavállalóknak a kulcsfontosságú döntésekbe, ami megnehezíti a vezetőség számára, hogy egyoldalúan végrehajtsa a költségcsökkentést. A dolgozók képviselői a vállalat felügyelőbizottsági helyeinek a felét foglalják el, míg Alsó-Szászország tartományi önkormányzatának is van további két helye.

Related posts