Trump igyekezne eltüntetni a követői emlékezetéből az Epstein-ügyet, ugyanakkor ezzel csak még jobban felébresztené a különféle összeesküvés-elméleteket.


Tiltakozók a szövetségi bíróság épülete előtt állnak, kezükben Jeffrey Epstein és Donald Trump arcképeit ábrázoló táblákkal, miközben Epstein bírósági tárgyalása zajlik 2019. július 8-án. A felvételt Stephanie Keith készítette a Getty Images számára, és az AFP is közvetítette.

Donald Trump támogatói között sokan arra számítottak, hogy elnökké választásával végre napvilágra kerül a hírhedt milliárdos, Jeffrey Epstein állítólagos klienslistája, amely felfedné a gazdagok és befolyásosok névsorát, akik fiatal lányokkal éltek vissza. A Trump-rajongók egy része emellett szilárdan hisz abban, hogy Epstein, aki a börtönben, a tervezett pere előtt hunyt el, valójában nem öngyilkos lett, ahogyan azt a hatóságok állítják, hanem meggyilkolták, hogy elkerüljék, hogy bárkit is áruljon el.

A Trump-kormány igazságügyi minisztériuma hónapok óta ígérte, hogy új részleteket osztanak meg a nyilvánossággal, és múlt hétfőn végre bejelentették, hogy Epstein valóban öngyilkosságot követett el, amit a biztonsági kamerák felvételei is alátámasztanak. A minisztérium közzétett egy 10 órás felvételt a börtön egyik biztonsági kamerájáról, amely alapján az öngyilkosság napján senki sem lépett be a milliárdos cellájába. Azonban sokan felfigyeltek arra, hogy az időpontszámláló szerint hiányzik egy perc, ami újraélesztette a különböző összeesküvés-elméleteket és kérdéseket vetett fel az üggyel kapcsolatban.

A csiki-csukizás az Epstein-aktákkal különösen kínos helyzetet teremt az amerikai vezetés számára, hiszen Elon Musk, aki nemrégiben heves vitába keveredett az elnökkel, azt állította, hogy Trump neve is szerepel az Epstein-ügy aktáiban. Ezt a kijelentést azonban gyorsan visszavonta, törölve a posztot. Most, a legfrissebb bejelentésekre reagálva Musk újra felhívta a figyelmet arra, hogy Epstein egykori bűntársán kívül senkit sem tartóztattak le az ügyben, ami csak tovább szőtte a rejtélyt és a feszültséget a politikai színtéren.

Epstein 2019 augusztusában tragikus körülmények között vetett véget életének a börtöncellájában, mindössze egy hónappal azután, hogy letartóztatták, és súlyos vádakkal illették kiskorúak ellen elkövetett szexuális bűncselekmények és emberkereskedelem miatt. A New York-i milliárdos, aki számos gazdag és befolyásos embert ismert, több mint egy évtizeddel korábban már megúszott egy hasonló ügyet egy enyhébb büntetéssel Floridában, ahol a helyi hatóságok eljárást indítottak ellene. Akkor egy neves ügyvédi csapat vette védelmébe, és a Miami Herald több részes oknyomozó cikksorozata szerint sikerült vádalkut kötnie a helyi ügyészséggel, amely aktívan támogatta őt.

A 2018-as cikksorozat megjelenése után a híresen független New York-i szövetségi ügyészség korrupcióellenes osztálya nyomozást indított, amely a politikai és pénzügyi elit tagjait is célba vehette. A nyomozás során felmerült, hogy közszereplők is érintettek lehetnek. Epstein halála azonban megakadályozta az ügy további vizsgálatát, és végül csak közeli munkatársa, Ghislaine Maxwell került bíróság elé, akit azzal vádoltak, hogy fiatal áldozatokhoz segítette Epstein munkáját. Maxwell életéről, Epsteinhez fűződő kapcsolatáról és későbbi eseményeiről részletesebben itt olvashatsz.

Epstein halála után azonnal megindultak és széles körben elterjedtek az összeesküvés-elméletek, amik szerint a milliárdost megölték a cellájában, hogy ne árulhassa el, a politikai és pénzügyi elit tagjai közül kik voltak benne pedofilhálózatában.

Ez a mondat annyira elterjedtté vált, hogy az "Epstein nem ölte meg magát" kifejezés szinte már közmondásos lett, különösen a Trump hívei körében, akik szenvedélyesen terjesztik a különféle összeesküvés-elméleteket. Évek óta várják, hogy nyilvánosságra hozzák a számukra létező "Epstein-ügyféllistát", amely állítólag azzal a céllal készült, hogy a milliárdos zsarolni tudja a rajta szereplő személyeket. Ezt az ügyet pedig a mély állam, azaz a "deep state" titkolózása övezi, aminek megdöntésére vágynak.

Donald Trump megválasztásával sokan abban bíztak, hogy végre feltárulnak a titkok, és bizonyítékok kerülnek napvilágra, amelyek megerősítik az ő nézeteiket. Nem véletlenül táplálták ezt a reményt, hiszen Trump kormánya a "deep state" elleni harcot tűzte zászlajára, és sok olyan személy kapott szerepet a kabinetben, akik szenvedélyesen terjesztették a milliárdosról szóló elméleteket.

A csoportban ott volt Kash Patel, aki az FBI élén állt, valamint Dan Bongino, aki az FBI igazgató-helyettese szerepét töltötte be. Ne felejtsük el J. D. Vance alelnököt sem, aki négy évvel ezelőtt a közösségi médiában fejtette ki, hogy "milyen érdek fűződhet az amerikai kormány számára ahhoz, hogy titokban tartsák Epstein ügyfeleinek listáját". Emellett Donald Trump Jr., az elnök legidősebb fia, két évvel ezelőtt nyilvánosan követelte az állítólagos lista nyilvánosságra hozatalát, megkérdőjelezve, "miért védené bárki is ezeket a mocskos embereket".

A reményt tovább táplálta Pam Bondi, aki nem sokkal azt követően, hogy igazságügyi miniszteri posztot töltött be, a Fox News egyik műsorában egy kérdésre reagálva kijelentette, hogy az Epstein-lista "ott fekszik az asztalomon". Utalt arra is, hogy hamarosan nyilvánosságra fogják hozni az anyagot. Az első csalódás akkor érte a listát izgatottan váró embereket, amikor Bondi február végén nyilvánosságra hozta az Epstein-ügy iratainak egy részét. A bemutató, amelyen Trump hívei is részt vettek, hamarosan világossá tette, hogy a dokumentumok - amelyek izgalmat keltettek - szinte semmiféle új információt nem tartalmaztak.

A csalódásuk végül július 7-én, hétfőn erős felháborodásba csapott át, miután az igazságügyi minisztériuma bejelentette, hogy

A vizsgálat során megállapították, hogy nem létezik semmiféle "ügyféllista", Epstein nem gyakorolt zsarolást senkire, és az iratokban nem találhatóak olyan személyek nevei, akik ellen büntetőeljárás indítható lenne.

Ezen kívül azt is közölték, hogy Epstein halála öngyilkosság következménye volt, nem pedig gyilkosság, és ezt a tényt egy biztonsági kamera felvételével is alátámasztották, amelyet nyilvánosságra hoztak.

Az összeesküvés-elméletek árnyéka azonban továbbra is ott lebegett a légkörben. Főként akkor, amikor napvilágot látott, hogy a hírhedt videofelvételen, amelyet az FBI és a minisztérium is hitelesnek tartott, egy kulcsfontosságú perc hiányzik. A felvétel időpontja 23:58:58-ról ugrik 12:00:00-ra, ami sokak számára gyanúsnak tűnt. A hatóságok azzal védekeztek, hogy ez csupán a biztonsági kamerák működésének sajátossága, és minden este így zajlik a rögzítés. De a kételyek továbbra is élénken foglalkoztatták a közvéleményt, és az elméletek szaporodtak, mint gombák az eső után.

A Wired közben azt is kiderítette, hogy a "nyersként", azaz elvileg módosítások nélkül közzétett videó metaadataiból látszik, hogy a felvételeket módosították, de azt nem lehet tudni, hogy pontosan mit, lehet, hogy csak két videófájlt raktak egybe. Egy szakértő a lapnak ugyanakkor azt mondta, ezt így nem fogadná el bizonyítékként egy bíróságon. Ez pedig csak tovább fogja növelni a gyanút, hogy eltussolják az ügyet, mondta a lapnak az összeesküvés-elméletekkel foglalkozó író, Mike Rothschild.

Ha a Trump-kormányzat azt hitte, hogy az ügy elintézhető anélkül, hogy különösebb következményekkel kellene számolniuk, akkor tévedtek. Az elnök legnagyobb bosszúságára a MAGA-tábor (Make America Great Again, vagyis „tegyük újra naggyá Amerikát”, Donald Trump jelmondata) több kulcsszereplője is dühösen reagált a minisztériumi vizsgálat megállapításaira. Egy névtelen forrás, aki magas rangú kormányzati tisztviselő, a CNN-nek elmondta, hogy Trump "frusztrált amiatt, hogy az embereket továbbra is foglalkoztatja Epstein ügye".

Ez nyilvánvaló volt egy kedden tartott kormányzati sajtótájékoztatón, amikor Trump látszólag irritálva szólt közbe, miután egy újságíró az Epstein-iratokról kérdezte Pam Bondi igazságügyi minisztert. "Még mindig Jeffrey Epsteinről beszél? Már évek óta róla van szó" - mondta az elnök. Jelezte, hogy ott van a texasi árvíz, és "mindenféle más dolog, és az emberek még mindig erről a fickóról, erről a szemétládáról beszélnek?"

Trump frusztrációja a következő napokban egyre csak fokozódott, miután az ügy nem akart eltűnni a MAGA-tábor online világából. Az elnök híveinek egy része képtelen volt elfogadni, hogy nincs itt semmi rendkívüli, miközben az Epstein-ügy a médiában is egyre nagyobb figyelmet kapott. A helyzetet csak tovább fűtötte, amikor kiderült, hogy az FBI igazgató-helyettese, a korábban Epstein összeesküvés-elméleteit népszerűsítő podcaster, Dan Bongino, annyira összeveszett az igazságügyi miniszterrel egy Fehér Házi megbeszélés során, hogy a kabinetfőnök, Susie Wiles, és Kash Patel FBI-igazgató jelenlétében a felmondásán is gondolkodik. Pénteken már be sem ment a munkába.

A több amerikai lapnak is kiszivárogtatott történet szerint Bongino "tombolt a dühtől", amiért Bondi a korábbi nyilatkozataival túlságosan nagy elvárásokat támasztott az Epstein-iratokkal szemben, és így a valóság csalódáskeltő volt. Bongino és Patel már májusban azt mondta egy interjúban, hogy szerintük Epstein öngyilkos lett, ami nagy fejtörést okozott az összeesküvés-hívők körében. Bongino május végén jelezte, hogy ezt az állításukat videó is bizonyítja. Bondi közben azzal vádolta Bonginót, hogy őt rossz fényben feltüntető sztorikat szivárogtatott egy konzervatív lapban az Epstein-üggyel kapcsolatban.

Miközben a MAGA-világ számos kiemelkedő alakja Bondi lemondását sürgette, Trump a CNN jelentése szerint a maga módján támogatta igazságügyi miniszterét.

A hétvégén az elnök személyesen keresett meg több kritikusát, hogy enyhítse a köztük lévő feszültséget. Eközben bizalmasai arra kérték az igazságügyi miniszterrel szemben megnyilvánuló befolyásos véleményformálókat, hogy mérsékeljék a támadásaikat.

Miután a vihar több napig is tombolt, szombaton Trump a közösségi oldalán egy terjedelmes posztban fejtette ki véleményét a helyzetről, arra ösztönözve a MAGA-tábor tagjait, hogy zárják le az Epstein-ügyet. Az írása azonban több kritikát kapott, mint támogatást, ami jól mutatta az elégedetlenséget, ami már saját platformján is megjelent. "Évek óta folyik ez az Epstein-téma, újra és újra" – fogalmazott Trump. Kijelentette, hogy az ügyféllista csupán a demokraták által kreált hamis narratíva, és védelmébe vette Bondit, akit szerinte kiváló munkát végzett. A posztját azzal a felhívással zárta, hogy "ne pazaroljunk időt és energiát Jeffrey Epsteinre, aki senkit sem foglalkoztat".

A MAGA-világot egyértelműen foglalkoztatja Epstein ügye, és nem kis csalódásukat fejezik ki amiatt, hogy a kormányzati dokumentumokat, amelyek vele kapcsolatosak, nem hozták nyilvánosságra. A véleményük szerint ezek az iratok gazdagok és befolyásos emberek neveit rejthetik, amelyek ismerete felkeltette volna az érdeklődésüket. Ezt a csalódottságot jól tükrözi a Turning Point nevű fiatal konzervatívokat összefogó szervezet floridai konferenciáján tapasztalt légkör is, ahol a felszólalók és a közönség között az Epstein-iratok nyilvánosságra hozatalának elmaradása volt az egyik központi téma.

"Nem mondják el az igazat nekünk Epsteinről" - mondta Brandon Tatum podcaster, aki szerint azért nem hozták nyilvánosságra az iratokat, mert nagyon sok ember érintett, akik közül "néhányan a szövetségeseink lehetnek, vagy olyanok, akikkel nem akarunk rossz kapcsolatba kerülni". Több Trump-támogató influenszer, köztük a Fehér Házba is bejáró Laura Loomer is Bondi kirúgását követelte, aki szerinte floridai ügyészként megpróbálta eltusolni Epstein szexuális bűncselekményeit. Anthony Sabatini egykori floridai képviselő, Trump egyik legnagyobb támogatója szerint az elnök posztja azt mutatta, hogy "nincsen képben", és nem veszi észre, hogy ez milyen fontos kérdés a támogatóinak.

Megyn Kelly, a konzervatív podcaster és a Fox News egykori műsorvezetője, egy félórás monológ keretében fejezte ki aggodalmát Bondival szemben. Egyenesen azt állította, hogy az Epstein-ügy következményei miatt Trump és a republikánusok komoly veszélyben vannak, és a jövő évi félidős választások során akár elveszíthetik kongresszusi többségüket. A hasonló véleményen van Steve Bannon, Trump egykori főtanácsadója is, aki figyelmeztetett arra, hogy a MAGA-mozgalom szavazóinak körülbelül tíz százaléka elveszhet, ami negyven kongresszusi helyet is érinthet.

Elon Musk kifejtette véleményét a következőképpen: "Hogyan várhatnák el az emberek, hogy bízzanak Trumpban, ha nem hajlandó nyilvánosságra hozni az Epstein-iratokat?" Ezen kívül Musk egy törölt bejegyzésében azt sugallta, hogy Trump maga is szerepelhet az említett dokumentumokban.

A New York Times értesülései szerint a Fehér Ház vezető tanácsadói nem izgulnak a felháborodás miatt, és úgy tekintenek rá, mint ami majd önmagától el fog ülni csakúgy, mint általában a Trump körüli botrányok. A lapnak egy, az elnökhöz közel álló ember elismerte, hogy Trump még vasárnap sem fogta fel teljesen, hogy milyen széles körű és mély a felháborodás, mert bár a 79 éves elnök sokat posztol a közösségi oldalakra, egyáltalán nem tölt el sok időt az interneten, és főleg a tévéből tájékozódik.

Roseanna Barr humorista, Trump egyik első hűséges követője az elnöknek címezve közölte, hogy "igen, még mindig érdekel minket Epstein". Trumpnak már szinte mágikus meggyőzőereje van szavazói felett, és ezért "az Epsteinre adott reakció megdöbbentően hathat rá" - írta vasárnap Mike Cernovich jobboldali médiaszemélyiség.

Natalie Winters, Stephen Bannon fiatal műsorvezetőtársa, a New York Timesnak kifejtette, hogy az emberek jogosan dühösek, amiért a kormányzat simán ejtette az ügyet. Winters úgy véli, hogy ez az ügy aláássa a MAGA mozgalom alapjait, és felveti a kérdést, hogy ki is irányítja valójában az országot. Megjegyezte, hogy különös, hogy Trump, aki karrierje során folyamatosan a deep state létezésére hivatkozott, most, amikor lehetősége lenne leleplezni azt, mégsem teszi. Sőt, különösen furcsának tartja, hogy Trump arra kérte támogatóit, hogy felejtsenek el mindent ezzel kapcsolatban: "Őszintén szólva, nem értem, miért döntött így."

Az Axios forrásai alapján a Fehér Házban mindenki tisztában van azzal, hogy a helyzet drámai méreteket öltött, csupán Trump tűnik ennek tudatában nem lévőnek. Számos stratégiát dolgoztak ki arra, hogy mérsékeljék a közvélemény felháborodását, például egy különleges ügyész kijelölésével.

Egy tanácsadó a médiának nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az elnök "téveszmékkel küzd", és nem ismeri fel, milyen súlyos a helyzet. Ugyanakkor elképzelhető, hogy van igaza, és képes a háttérből irányítani anélkül, hogy aktívan lépéseket tenne. Ezen kívül egy magas rangú tanácsadó kijelentette: "Az elnök azt mondta, hogy hagyjuk ezt a dolgot, így hát elfeledkezünk róla. Ha úgy dönt, hogy változtat, mi is követni fogjuk. Ennyi."

Related posts