Bár a tüntetések zajlanak, Aleksandar Vučić népszerűsége még mindig töretlen marad.


A november elseje, azaz az újvidéki vasútállomáson történt tragédia óta tartott tömeges tiltakozások, egyetemi blokádok, az egyetemi hallgatók megverése és a rezsim verőlegényei általi fenyegetése nem okozták sem Aleksandar Vučić szerb elnök népszerűségének csökkenését, sem pedig az ellenzék népszerűségének növekedését - derül ki a közvéleménykutatásokból.

A Danas beszélgetőpartnerei segítségével ennek a jelenségnek járt utána.

"Mindez két módon magyarázható. Először is, a blokádok és tiltakozások inkább homogenizálódáshoz vezetnek mindkét tömbben, mintsem a meggyőződések radikális megváltozásához és az egyik blokkból a másikba való átmenethez. Ez azt jelenti, hogy az elégedetlenek és a kormánnyal szemben kritikusok még jobban meg vannak győződve nézeteikről, és fordítva" - mondta Bojan Klačar, a Szabad Választások és Demokrácia Központ igazgatója. Hozzátette, a választók hatalommal és ellenzékkel szembeni bizalmatlansága történelmi mélyponton van.

Klačar véleménye szerint egy újabb tényező a politikai artikuláció hiányossága. Úgy fogalmazott, hogy ennek a hiányának pótlása elengedhetetlen a pártok közötti kapcsolatok átalakításához.

Bojan Klačar megjegyzi, hogy a kormánykoalíciót megtestesítő elnökbe vetett bizalom, valamint azoknak az állampolgároknak a viszonylag magas aránya, akik hisznek abban, hogy az állam a helyes úton halad, gátolják a tiltakozások mögött álló motivációk teljes kibontakozását.

Közben Vučić nemrégiben azt nyilatkozta, hogy a népszerűsége elérheti a 63 százalékot is.

"Nyilvánvaló, hogy a kormány célja a tavalyi kétmillió szavazó megőrzése, hiszen ennek érdekében került sor Goran Vesić letartóztatására és az eljárás elindítására. A kormány csupán annyit tesz, hogy igyekszik a választókat a kormányzati blokk közelében tartani. Vučić folyamatos médiaszereplése és a fiatalok támogatása a szülők, nagyszülők és idősek irányába mutat. Ezzel azt az üzenetet kívánja közvetíteni, hogy elkötelezett a fiatalok és gyermekeik iránt, ezért arra kér mindenkit, hogy most ne hagyják el őt" - nyilatkozta Aleksandar Ivković, a Kortárs Politikai Központ kutatója.

A külső támadások története egységesíti azokat a választókat, akik fogékonyak az ilyen üzenetekre, de elképzelhető, hogy sokan még mindig kétségek között leledzenek.

"Úgy tűnik, hogy a támogatottsági mutatók nem mutatnak jelentős változást. Ugyanakkor ez nem feltétlenül tükrözi a valóságot, hiszen számos korábbi felmérés eredményei is megkérdőjelezhetőek voltak" - fogalmazott Ivković.

Az elszánt szavazók pontos száma rejtély marad, pedig rengeteg értékes információt tartogathatna számunkra.

"A kétmillió kormányszavazó közül többek számára is egyre inkább kérdésessé vált a helyzet a legutóbbi történések következtében, azonban eddig még nem döntöttek el, melyik ellenzéki pártra szavaznának" - nyilatkozta a kutató.

Bojan Pajtić, a vajdasági tartományi kormány volt elnöke, és az újvidéki jogi kar professzora szerint az egyetlen ok, amiért Vučićnak sikerült jelentős politikai besorolást fenntartania, az a médiablokád, amely miatt a szerb állampolgárok legalább egyharmada nem fér hozzá az információk jó részéhez.

Pajtić véleménye szerint, ha a média nem csupán egy propaganda-maffia eszköze lenne, hanem valóban tárgyilagos és független, akkor a napi események és bűncselekmények miatt valószínűleg még a kétszámjegyű támogatottságot sem érné el. Kiemeli, hogy a lakosság 50%-a semmilyen körülmények között nem szeretne tovább élni Vučić rezsimje alatt. Egy olyan kormány, amely ennyi emberrel került konfliktusba, képtelen hatékonyan irányítani egy olyan komplex rendszert, mint amilyen az állam.

Related posts