Kívánok neked biztonságos és boldog ünnepeket!


Az ünnepi időszak varázsa mellett fontos, hogy ne veszítsük szem elől a tűzbiztonságot sem. Az adventi koszorúk, karácsonyfák, fényfüzérek és hangulatgyertyák, sőt, még a konyhában zajló sütés-főzés is rejt magában bizonyos kockázatokat. Mivel a tűzesetek gyakran a karácsonyi időszakban történnek, érdemes körültekintően eljárni, és figyelembe venni a katasztrófavédelem szakértőinek ajánlásait. Így biztosíthatjuk, hogy az adventi várakozás, valamint a karácsonyi és újévi ünnepek valóban gondtalanul teljenek.

Az adventi időszakban leggyakrabban az adventi koszorú okoz tüzet, ezért érdemes betartani az alapvető tűzvédelmi szabályokat. Fontos az adventi koszorút úgy elhelyezni, hogy a közelében ne legyen gyúlékony anyag, a gyertyákat széles fémalátétre helyezni, a textil- és fadíszektől távol. Amennyiben nincs a gyertya alatt tűzálló alátét, amint csonkig ég a gyertya, lángra kap a koszorú is. Inkább ne is gyújtsuk meg a gyertyákat, ha nincs alattuk biztonságos alátét. Égő gyertyát, mécsest pedig soha nem ajánlott felügyelet nélkül hagyni.

Az ablakban csodásan pompázó koszorú gyertyái könnyedén tüzet okozhatnak, ha véletlenül a függöny vagy a terítő közelébe kerülnek. Emiatt fontos, hogy a gyerekeket és házi kedvenceket távol tartsuk a nyílt lángtól, hiszen a balesetek elkerülése érdekében óvatosnak kell lennünk. Alternatív megoldásként érdemes LED-es izzókat használni a koszorúkon, hiszen ezek nemcsak esztétikusak, hanem sokkal biztonságosabbak is.

A műfenyő és a karácsonyfa díszítésekor fontos, hogy kerüljük a gyertyák és csillagszórók használatát, mivel ezek tűzveszélyesek lehetnek. Emellett a fűtőtesttől legalább másfél méteres távolságra célszerű elhelyezni a fát. A november végén kivágott fenyőfa a meleg, fűtött lakásban gyorsan kiszáradhat, és ezáltal könnyen meggyulladhat. Ha a karácsonyfa alján egy ág lángra kap, az szinte azonnal tovább terjedhet, akár a tetődíszre is. A biztonság érdekében a karácsonyfát mindig tartsuk legalább másfél méterre a kandallótól, kazántól, vagy bármilyen más fűtőeszköztől. Ideális esetben a fa körüli egy méteres körzetben ne legyenek gyúlékony anyagok.

A házakat díszítő fényfüzérek és égősorok kiválasztásánál elengedhetetlen, hogy csak a legjobb minőségű termékeket válasszuk, és megbízható forrásból szerezzük be őket. Különösen fontos, hogy a kültéri használatra szánt fényfüzéreket kifejezetten kültéri környezetre tervezték, mivel ezek nemcsak az eső és a hó ellen védettek, hanem a biztonság szempontjából is alapvető, hogy megfelelően működjenek. A nem megfelelően megválasztott fényfüzérek áramütéshez vagy akár tűzesethez is vezethetnek, ezért érdemes éjszakára kihúzni őket a konnektorból. Használat előtt mindig ellenőrizzük a fényfüzérek állapotát: a vezetékeknek sértetleneknek kell lenniük, elkerülve ezzel a baleseteket. A lakás belsejében pedig a beltéri és kültéri fényfüzérek egyaránt alkalmazhatók, ami sokoldalúságot biztosít a díszítés során. Érdemes kreatívan kihasználni a lehetőségeket, hogy otthonunk ragyogó és hangulatos legyen!

Az elhelyezésnél rendkívül fontos, hogy a fényfüzér vezetékét ne rejtsük el bútorok alá. Ez ugyanis a kábel megsérüléséhez, kidörzsölődéshez vezethet, ami pedig zárlatot okozhat, és tűzveszélyes helyzetet teremthet. Amennyiben a fényfüzér vezetéke vagy a hosszabbító deformálódott, megtört vagy megolvadt, ne használjuk tovább! Az ilyen állapotú eszközök esetében csupán idő kérdése, hogy mikor alakulhat ki tűz. A biztonság érdekében mindig ellenőrizzük a kábelek állapotát!

Az ünnepi étkezések során, amikor a konyha illatozik a frissen készült ételektől, különösen fontos a biztonságra figyelni. Gyakran előfordul, hogy a tűzhelyen és a sütőben egyszerre készítünk különféle finomságokat, és ilyenkor egy figyelmetlen pillanat elegendő ahhoz, hogy komoly baj történjen. Ha például az olajat a tűzhelyen hagyjuk, és az lángra kap, annak súlyos következményei lehetnek, hiszen az égő olaj könnyedén meggyújthatja a környezetét. Ilyen esetben sosem szabad vízzel próbálkozni az oltással, hiszen az csak súlyosbítja a helyzetet. A legjobb megoldás, ha gyorsan egy fedőt helyezünk a lángokkal teli edényre, majd azonnal kikapcsoljuk a tűzhelyet. Ha viszont a sütőben kezd el füstölni vagy lángra kapni valami, akkor a sütőt is le kell állítani, és meg kell várni, amíg a tűz magától elalszik. Néhány perc elteltével, amikor biztosak vagyunk benne, hogy a veszély már elmúlt, óvatosan kinyithatjuk a sütőt, és edényfogóval eltávolíthatjuk a megégett ételt a szabadba. Így minimalizálhatjuk a kockázatokat, és élvezhetjük az ünnepi hangulatot anélkül, hogy a biztonságunkat veszélyeztetnénk.

A szoba meghitt atmoszféráját a kandallóban ropogó tűz teszi teljessé. Azonban fontos, hogy a begyújtáshoz soha ne használjunk benzint, gázolajat vagy oldószert, mivel ezek robbanásveszélyt rejtenek. A tűzifát tilos a kandalló előterében vagy közvetlen közelében tárolni, mert a kipattanó szikrák könnyen lángra lobbanthatják. Mindig ügyeljünk arra, hogy a kandalló előtt legyen szikrafogó, hogy megóvjuk otthonunkat a tűzveszélytől. Azokban a házakban, ahol nyílt égésterű fűtőberendezéseket használnak, vagy ahol ezek segítségével melegítik a vizet, fennáll a szén-monoxid keletkezésének veszélye. Ez különösen akkor fordulhat elő, ha a fűtési rendszer vagy a vízmelegítő nem kap elegendő levegőt a megfelelő működéshez. Éppen ezért erősen ajánlott füstérzékelőt telepíteni. Ha a készülék megszólal, vagy a fűtés mellett többen fejfájásra, esetleg hányingerre panaszkodnak, azonnal hívni kell a 112-es segélyhívót - figyelmeztetett a katasztrófavédelmi hatóság.

A Maros megyei tűzoltóság legfrissebb tájékoztatása szerint a tűzesetek zöme az ingatlanokban, nyaralókban és mellékhelyiségekben általában emberi mulasztásra vezethető vissza. A lakástüzek gyakran a kéményekből indulnak ki, és ezáltal könnyen átterjedhetnek a lakóházakra. Éppen ezért javasolt füstérzékelő beszerelése, amely időben figyelmeztethet a veszélyre, lehetőséget adva ezzel a lángok megfékezésére. A kéménytüzek elkerülése érdekében nemcsak a füstelvezetők évenkénti ellenőrzése szükséges, hanem a tüzelőanyagok gondos megválasztása is. Különösen fontos, hogy ne használjunk háztartási hulladékot, lakkozott vagy festett, esetleg nedves fát, mivel ezek mérgező gázok kibocsátásához vezetnek, és növelik a korom és a kátrány lerakódását a kémény falán. A felhalmozódott korom és kátrány izzani kezdhet, sőt akár lángra is lobbanhat. Családi házak esetében elengedhetetlen a kéményseprő szakember igénybevétele. Ezen kívül a melegítőkályhák használata előtt alaposan ellenőrizzük a kályhatest állapotát, a füst- és égéstermék-elvezetést, valamint a kémények épségét. A szükséges tisztításokat végezzük el, és amennyiben szükséges, javítsuk ki az esetleges hibákat. A megelőzés kulcsfontosságú a biztonságos fűtéshez!

A tűzmegelőzés szempontjából elengedhetetlen, hogy a lakás fűtési és elektromos rendszereit mindig szakértői szemszögből vizsgálják meg. Ugyanez vonatkozik a kémények karbantartására, valamint a fűtőberendezések, kályhák és fűtőtestek ellenőrzésére is. Csak így biztosítható a biztonságos és hatékony működés.

A fatüzelésű kályhákat és központi fűtési rendszereket nagyon körültekintően kell működtetni, és tűzoltó készüléket vagy vizet kell a közelükben elhelyezni, hogy a szikrák okozta tűz esetén gyorsan oltani lehessen. A gyermekek felügyelete rendkívül fontos, tőlük a gyúlékony anyagokat távol kell tartani, a gyufa, öngyújtó, gázlámpa vagy más tűzforrás használatát meg kell tiltani, valamint az olyan áramforrásokat, amelyekhez a gyermekek hozzáférhetnek, megfelelően szigetelni. A tűzoltók szerint előfordul, hogy egyesek, akik fával fűtenek, benzinnel vagy más üzemanyaggal próbálják meggyorsítani a tűzgyújtást. Ilyen esetekben a berobbanás mellett a helyiségben tartózkodók komoly égési sérüléseket is szenvedhetnek.

A csempekályha ajtaja elé, a gyúlékony padlóra 70x50 cm-es fémlapot kell helyezni, amely fával fűtés esetén az esetleg kihulló szikrát felfogja. Gyúlékony anyagokat a fémkályháktól legalább egy méterre, a csempekályháktól fél méterre kell elhelyezni. A kandalló előtti puha szőnyeget vagy állatbőrt egy kipattanó szikra könnyen lángra gyújthatja. A fémkályhák és a nem szigetelt kályhacsövek, valamint a gyúlékony felületek közötti távolság legkevesebb egy méter legyen. A fémkályhák alatti felületet hőszigetelő anyaggal ajánlott védeni, amelynek átmérője 25 cm-rel nagyobb legyen a fűtőtesténél, az ajtaja előtti felületen pedig 50 cm-es védőburkolatot képezzen.

Related posts