UNICEF: Több mint 100 millió lány marad ki az iskolai oktatásból.


Harminc évvel a Pekingi Nyilatkozat aláírása után a világban még mindig 122 millió lány nem részesülhet az oktatásban – figyelmeztetett az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) pénteken közzétett közleményében.

A március 8-i nőnap apropóján az UNICEF pénteken bemutatta legújabb kutatási eredményeit, amelyek a nők és lányok helyzetét vizsgálják az elmúlt 30 év tükrében. Emlékeztettek arra, hogy 1995-ben, tehát három évtizeddel ezelőtt, több mint 30 ezer nő gyűlt össze 200 különböző országból Pekingben a Nők Világkonferenciáján. Ezen a jelentős eseményen hangot adtak annak a fontos üzenetnek, hogy a nők és lányok jogai éppúgy emberi jogok, mint a férfiaké.

Az eseményen 189 ország képviselői egyetértettek a nyilatkozat szövegével, amelyben elkötelezték magukat a nők jogainak teljes körű érvényesítése mellett tizenkét kulcsfontosságú területen. Külön hangsúlyt kapott a lánygyermekek és a serdülő lányok jogainak védelme is. A résztvevők elismerték, hogy a 10-19 éves serdülő lányok élete egy különösen érzékeny időszak, amely sajátos igényekkel jár. Ezen igények megfelelő kezelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a fiatalok kognitív, érzelmi és társadalmi készségeiket fejleszthessék, és sikeresen navigálhassanak a jövő kihívásai között.

Bár számos fontos lépést tettünk előre, a fejlődés üteme még mindig lassú és nem egyenletes. Az UNICEF nyilatkozata kiemeli, hogy a lányok születése nem lehet akadály a lehetőségeikben.

Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a lányok hatalmas potenciált rejtenek magukban a világ átalakításában. Amennyiben kellő támogatást kapnak, képesek lehetnek hozzájárulni a fenntartható fejlődési célok megvalósításához, és egy élhetőbb, igazságosabb jövő létrehozásához.

A közlemény hangsúlyozza, hogy bár egyre több lány kap lehetőséget az iskolai tanulmányokra, a világ számos pontján még mindig milliók nem érik el a felső tagozatot, így nem készülnek fel megfelelően a jövő kihívásaira, és nem férnek hozzá az alapvető egészségügyi ellátásokhoz. Ráadásul sok lány továbbra is súlyos veszélyekkel néz szembe, mint például a gyermekházasság, a női nemi szervek megcsonkítása, valamint az erőszak és a bántalmazás.

Az UNICEF, a Plan International és a UN Women által közzétett legújabb jelentés - „A lányok céljai: Mi változott a lányok életében? Serdülő lányok jogai 30 év távlatában” - részletesen elemzi, miként alakultak a lányok életkörülményei a Pekingi Cselekvési Program bevezetése óta. A kutatás különböző területeken, többek között az oktatás, a digitális készségek fejlesztése, a nők elleni erőszak, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, valamint a káros hagyományok elleni küzdelem szempontjából vizsgálja a lányok helyzetét.

A jelentés legfontosabb megállapításai között kiemelendő, hogy az utóbbi két évtized során 39%-kal csökkent az iskolából kimaradó lányok aránya. Ennek ellenére még mindig 122 millió lány nem élhet az oktatás lehetőségével. Dél-Ázsiában a 15-19 éves lányok esetében a kimaradás kockázata háromszorosa a fiú kortársaikéhoz képest. A vidéki, alacsony jövedelmű családokban felnövő lányok helyzete még kedvezőtlenebb. Noha az írástudatlan lányok száma az elmúlt harminc évben közel a felére csökkent, még mindig 50 millióan nem képesek elolvasni vagy leírni egy egyszerű mondatot. A szegényebb országokban élő serdülő lányok és fiatal nők 90%-a nem rendelkezik internet-hozzáféréssel, míg a fiúk esetében kétszer nagyobb az esély, hogy digitális eszközöket használjanak.

A legfrissebb kutatások rávilágítanak arra, hogy a házasságban vagy párkapcsolatban élő fiatal lányok körében aggasztóan magas, körülbelül 25% már tapasztalt bántalmazást. Ezen túlmenően, világszerte mintegy 50 millió lány szenvedett el szexuális erőszakot. A 15-19 éves korosztályban a fiatalok több mint egyharmada úgy véli, hogy bizonyos körülmények között a férjnek jogában áll megütni a feleségét egy házastársi kapcsolatban.

A kutatás során hangsúlyt kapott olyan káros szokások vizsgálata is, mint a női nemi szerv csonkítása vagy a gyermekházasság. Noha a női nemi szerv csonkításának előfordulása már csökkent, például Burkina Fasóban és Libériában a számuk a felére csökkent az utóbbi években, a jelenlegi csökkenés ütemének 27-szer gyorsabbnak kellene lennie ahhoz, hogy 2030-ra végleg megszűnjön ez a gyakorlat. Ezen kívül a lányok most már kisebb eséllyel kerülnek házasságba 18 éves koruk előtt, mint 25 évvel ezelőtt, de még mindig minden ötödik lányt férjhez adnak, mielőtt nagykorúvá válna.

Az UNICEF figyelmeztet arra, hogy az elmúlt három évtized során a serdülőkori szülések száma majdnem a felére csökkent, mégis 2025-re közel 12 millió 15-19 éves lány várhatóan kiskorú anyává válik. Különösen aggasztó a helyzet a 10-14 éves korosztályban, ahol a terhesség rendkívül kockázatos: itt több mint 325 ezer fiatal lány lehet érintett. A szülés és a terhesség szövődményei miatt sajnos minden 23. serdülő lány életét elveszíti. A helyzet javulása ellenére a 10-19 éves alultáplált lányok aránya 30 év alatt 10%-ról 8%-ra csökkent, ami arra utal, hogy még mindig sok a tennivalónk.

A jelentés sürgeti a világ vezetőit, hogy tegyenek többet a lányok jogainak érvényesítéséért és lehetőségeik megteremtéséért. A fő ajánlások között szerepel, hogy a lányokat be kell vonni a döntéshozatalba, hogy ők maguk is formálhassák jövőjüket. Az elmaradott területeken, például az oktatás és a készségfejlesztés terén célzott programokat kell indítani, és az adatokat, bizonyítékokat fel kell használni arra, hogy a legnagyobb szükségben lévő lányok segítséget kaphassanak.

Related posts