Váratlan esemény borzolja a kedélyeket a szegedi BYD-beruházás körül.


Szegeden lenyűgöző felfedezésre bukkantak a Magyar Nemzeti Múzeum és a Móra Ferenc Múzeum szakértői, amikor az újonnan épülő BYD gyár területén több ezer éves régészeti leletekre bukkantak. Ez a találás nemcsak a helyi történelem szempontjából jelentős, hanem a régészeti közösség számára is izgalmas új információkat tárhat fel.

Felfedeztek egy avar kori temetőt, amely lenyűgöző módon több mint 150 sírt rejt magában. A helyszínen számos, az elhunytakkal együtt eltemetett tárgy is előkerült, amelyek betekintést nyújtanak a korabeli élet és szokások világába.

Bár a gyár építése párhuzamosan halad a feltárási munkálatokkal, a befektetők számára aggasztó lehet, hogy ez késedelmet okozhat a BYD komplexumának tervezett, őszi átadásában - számol be róla a promotions.hu.

Botka László, a város polgármestere közölte, hogy az ügyben folyamatos az egyeztetés a kivitelezőkkel és a BYD-val is, ám várhatóan nem lesz hatással az építkezés ütemtervére a feltárás.

Sztankovánszki Tibor, a Móra Ferenc Múzeum régésze korábban elmondta, hogy meglepetésként érte őket a felfedezés, ugyanis az előzetes kutatások során, a próbaszondákkal végzett keresések alatt még nem volt nyoma a temetőnek - olvasható.

Valószínű, hogy a temető közelében régészeti nyomokat is fognak találni a kutatók, akik a gyár körüli területeken is kiterjeszthetik a vizsgálatukat. Ez új lehetőséget nyújthat a felfedezések folytatására, amelyről már a nemzetközi sajtó is beszámolt; a The Archeologist magazin is foglalkozott a feltárás részleteivel.

Sóskuti Kornélt, a Nemzeti Múzeum régészét idézték, aki szerint a munkálatokat a nemzeti örökségvédelmi előírások maradéktalan betartásával, és a BYD együttműködésével szorosan végezték.

Beszámolt az előzetes régészeti feltárásokról, ám az csak később derült ki, hogy a lelőhely mennyire ígéretes, a déli Öthalom és az északi Fehér-tó között húzódó terület ugyanis már az őskorban is lakott volt.

A gyár területén fellelt tárgyak közül különösen figyelemre méltó egy apró bizánci harangocska, valamint egy gyönyörű arany fülbevaló. A lap beszámolója szerint ezek a leletek nemcsak a régió gazdag történelmi múltjára utalnak, hanem az avar kori temetkezési szokásokra is fényt derítenek.

Related posts