Varga Zs. András nem örül annak, hogy a Magyar Bírói Egyesület kritikával illette az átláthatósági törvény tervezetét.

A Kúria elnöke úgy véli, hogy a bíróságokat érintő politikai nyomás a jogállamiság és az alapvető jogok védelmét veszélyezteti. Ennek következtében átértékeli az érdekképviseleti szervezetekkel való együttműködését.
A Kúria elnöke határozottan elutasítja a Magyar Bírói Egyesület (Mabie) állásfoglalását, amely azt állítja, hogy a Kúria elsőfokú hatásköreit kiterjesztő törvényjavaslat elfogadása a bíróságok függetlenségét veszélyeztetné. A Kúria Sajtó és Protokoll Osztálya, Varga Zs. András nevében, közleményében hangsúlyozza, hogy minden bíró, valamint a bírókat képviselő civil szervezetek szabadon kifejthetik véleményüket egy törvényjavaslattal kapcsolatban. Azonban az elnök véleménye szerint a Mabie állásfoglalása túllépett a szakmai kereteken, mivel figyelmen kívül hagyja a jogi normák jól ismert megoldásait.
A közéleti véleményformálók eddig jórészt politikai megnyilvánulásaik révén fejezték ki álláspontjaikat. Most azonban új perspektívába kerül a MABIE bírósági érdekképviselet kapcsán az utóbbi hónapokban végzett munkája. A politikai befolyásolási kísérletek egyértelműen eljutottak a bíróságok szintjére, így elkerülhetetlenné válik, hogy a Kúria - saját integritása megőrzése érdekében - átgondolja a Magyar Bírói Egyesülettel való együttműködését - olvasható Varga Z. András közleményében.
Ahogyan arról beszámoltunk, szerdán a Mabie ugyancsak közleményben ítélte el - ahogy fogalmaztak - a nevétől eltérően nem átlátható törvényjavaslatot, amely a demokratikus intézményrendszer létét veszélyezteti. A szervezet szerint a jogállamiság és az alapvető jogok védelme érdekében a tervezet azonnali, alapos és teljeskörű felülvizsgálata szükséges. Mint kifejtették, a "közélet átláthatóságáról" szóló törvényjavaslat több ponton sérti a demokratikus jogállamiság alapelveit, különösen a hatalmi ágak elválasztását, a jogbiztonságot és a bírósághoz fordulás jogát.
Magyar Bírói Egyesület: A nevével ellentétben ez a törvényjavaslat nem csupán bonyolult, hanem komoly fenyegetést jelent a demokratikus intézményrendszer működésére.
Jelezték továbbá, hogy egyetértenek az Ügyvédkör által szakmai szempontból megfogalmazott észrevételekkel, amely szerint a jogszabály-tervezet sérti az Alaptörvényben rögzített alapvető jogokat, beleértve a tisztességes eljáráshoz való jogot és az egyesülés szabadságát is. - Kiemelendő, hogy a jogrendbe nem illeszkedő Szuverenitásvédelmi Hivatal széleskörű, nem kellően meghatározott hatáskörei, eszközrendszere veszélyezteti a jogállamiságot. A hivatal képes lehet szervezetek és személyek megfigyelésére és szankcionálására anélkül, hogy megfelelő jogorvoslati lehetőség lenne biztosított az érintettek számára - fűzték hozzá.
Ügyvédkör: Az Orbán-kormány átláthatósági törvénye teljességgel teljesíthetetlen feltételeket támaszt, ami alkotmányellenes. A Kúria elnöke, akinek nem volt elég bátorsága elviselni a kritikát, dühösen távozott a jogászgyűlésről. Ezen felül pert nyert az a bíró, akit indoklás nélkül függesztett fel két évre a tanácselnöki posztjáról a Kúria elnöke.