Végre elérkezett az a pillanat, amikor a magyar fogvatartottak újra átölelik szeretteiket.
Az Országgyűlés 2024. november 26-án jóváhagyta a börtönbeszélők új kereteit. A Magyar Helsinki Bizottság, valamint a Fogvatartottakat és Családjukat Képviselő Csoport (FECSKE) üdvözli a 2017 óta érvényben lévő szabályozás megszüntetését, és örömmel fogadja a mostani, emberségesebb megközelítést. A módosítások célja, hogy biztosítsák az elítéltek hozzátartozóinak családi és magánélethez való jogait, így elősegítve a családi kapcsolatok fenntartását.
A kedden elfogadott törvényjavaslat több más jogszabály mellett a büntetés-végrehajtási szabályozást is érinti. Az új szabályok közül kiemelkedik, hogy a fogvatartottak és a hozzájuk látogató hozzátartozók a jövőben alapvetően "személyes érintkezéssel" (például kézfogással, puszival vagy öleléssel) üdvözölhetik és búcsúzhatnak el egymástól.
A látogatások alkalmával a plexifal, amely elválasztja a fogvatartottat a látogatójától, akár meg is maradhat, de fontos, hogy ez ne jelentsen akadályt a közöttük zajló beszélgetések szabad áramlásában.
Azok a fogvatartottak pedig, akiknek kiskorú gyerekük van vagy megfelelnek a törvény előírásainak (pl. nem követtek el fegyelmi vétséget beszélő során), a jövőben plexifal nélkül zajló, a teljes látogatás során kötetlen beszélőre lesznek jogosultak félévente egyszer.
Az új szabályok 2025. március 1-jétől lépnek életbe, tehát nem azonnal, hanem egy későbbi időpontban kezdik meg a hatályosulást.
Sőt, a szigorúbb biztonsági kategóriába sorolt (szigorúbban őrzött) fogvatartottaknak fél vagy akár egy évet is várniuk kell majd a személyes érintkezéssel járó beszélőre. Ezzel együtt is a most elfogadott törvény egy előremutató keretszabályozás, amelyet majd más jogszabályok, rendeletek és hivatalos utasítások fognak kitölteni eddig még nem ismert tartalommal. Még bőven maradtak nyitott kérdések, de a módosítás iránya biztató.
Az elfogadott szabályok fontossága csak a múlt eseményeiből válik igazán nyilvánvalóvá. 2017-ig a családtagok szabadon megölelhették és megpuszilhatták a börtönben tartózkodó hozzátartozóikat, amikor látogatóba mentek. Ez volt a helyzet, amelyet mindenki természetesnek vett. Azonban hét éve drámai változás következett be: a látogatások során a fogvatartottak és a látogatóik között magas plexifalak jelentek meg, gyakorlatilag megtiltva a fizikai kontaktust. Most azonban végre elérkezett az idő, hogy ez a szabályozás megváltozzon.
A Magyar Helsinki Bizottságtól kezdetektől feleslegesnek és értelmetlennek, valamint a fogvatartottak és hozzátartozóik kollektív büntetésének tekintette a teljes, válogatás nélküli tiltást.
A gyerekét, férjét vagy feleségét senki sem érinthette meg, ha akár csak egyetlen szabálysértési bírságot sem rendezett, mindezt a biztonság érdekében.
A Magyar Helsinki Bizottság és a FECSKE az érintettekkel, szakemberekkel, szakmai szervezetekkel közösen érte el, hogy a szükségtelenül drákói szabályokat tegnap megváltoztatták.
A hozzátartozókból, volt elítéltekből és a büntetés-végrehajtással foglalkozó szakemberekből álló FECSKE tavaly novemberben petíciót adott át a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán (BVOP). Az akkor 2100 (utóbb mintegy 4000) aláíró azt akarta elérni, hogy végre álljon vissza a törvényes állapot: a fogvatartottak és látogatóik újra megölelhessék egymást, puszit adhassanak egymásnak és a gyerekeiket is ölbe vehessék a rabok a beszélők ideje alatt. Ez legyen a főszabály, és csak indokolt esetben legyen szigorú elkülönítés a beszélőn.
Bár a szabályozás folyamatos feszültséget gerjesztett az elítéltek között, és a családi kapcsolattartás is egyre nehezebb lett a totális elválasztás miatt, a gyerekek és hozzátartozók jogai is sérültek, a "plexis beszélők" gyakorlatán nem változtattak. A helyzet tavaly novemberben lényegesen megváltozott, amikor a strasbourgi bíróság hozott egy döntést, amely nyomást gyakorolt az államra. Az Emberi Jogok Európai Bírósága határozottan kijelentette, hogy a plexifallal történő elkülönítés csak akkor lehet jogszerű, ha azt valós biztonsági indokok támasztják alá.
Egy fogvatartott édesanyja és felesége plexis elkülönítés nélkül nem látogathatták elítélt hozzátartozójukat, és az emiatti panaszukat az ügyészség elutasította. A férfit 2017-ig elkülönítés nélkül látogathatták a rokonai, azóta viszont csak plexi mögött láthatták egymást. Pedig sem az elítélt, sem családtagjai nem szegték meg egyszer sem a beszélő szabályait. Az idős anyát a Magyar Helsinki Bizottság képviselte a strasbourgi eljárásban, az elítélt feleségét pedig Kadlót Erzsébet ügyvéd.
Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke, a hozzátartozó édesanya ügyvédje elmondta:
"A változás gyakorlatilag valamennyi fogvatartott minden családtagját, nagyságrendileg százezer embert érint.
Eddig a fogvatartottak családtagjai csupán plexi fal mögött, teljes fizikai elkülönítésben találkozhattak szeretteikkel a beszélgetések során. A büntetés-végrehajtás nem vette figyelembe, hogy valójában van-e bármilyen indokolt biztonsági kockázat a szétválasztás mögött; a szabályt minden esetben egységesen alkalmazták, ami ráadásul még a büntetés-végrehajtási törvényes keretekkel is ellentétes volt. Most azonban ez a gyakorlat megváltozik.
Ezt követően a Magyar Helsinki Bizottság mintabeadványokat és hozzájuk kapcsolódó tájékoztatót készített azoknak az érintetteknek, akik szerették volna a családtagjukat plexi nélkül látni és megérinteni. Ugyan voltak olyan börtönök, ahol már hónapokon belül javult a helyzet, leszerelték vagy alacsonyabbra cserélték a plexifalakat, az alacsonyabb biztonsági kategóriába sorolt raboknak engedélyezték, hogy a beszélő elején vagy végén lehessen puszit adni, de jogszabályi változtatás nélkül ez kegy maradt, nem pedig jogi biztosítékokkal megtámogatott jog.
A jelenlegi bizonytalan helyzetet meg fogja változtatni a mostani törvénymódosítás.