Von der Leyen tervei szerint a járvány utáni helyreállítási és a kohéziós alapok forrásait a fegyverkezésre fordítaná.

Az EU védelmi célú többletfinanszírozási igénye a következő évtizedben körülbelül 500 milliárd euróra tehető. Von der Leyen szerint az unió akár a regionális fejlesztési alapokat is újraoszthatnák erre a célra, valamint egy "közös európai finanszírozási" megoldás is felmerült lehetőségként - mondta egy, az ügyet ismerő forrás. Az európai tisztviselők az elmúlt hónapokban egy kormányközi finanszírozási eszköz létrehozásáról tárgyaltak a védelem érdekében, amely potenciálisan az Egyesült Királyságot és Norvégiát is magában foglalhatná, ahelyett, hogy az EU egészét bevonnák.
Ez a lehetőség lehetőséget adna arra, hogy elkerüljük a semleges vagy Oroszországot támogató államok vétóját, amelyek ellenállnak a közös adósság védelmi célra történő felhasználásának. - nyilatkozták a bizottság forrásai a lapnak.
"Újrafegyverkezési bank" helyett "EBRD" – vajon milyen irányba tart a jövő? A gazdasági együttműködés és a fejlődés támogatása helyett úgy tűnik, hogy a hangsúly a katonai kiadások növelésére helyeződik. Mit jelent ez a változás a nemzetközi kapcsolatok és a globális stabilitás szempontjából? Érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen hatással lesz ez a társadalmi és gazdasági fejlődésre, és hogy a béke és a biztonság fenntartásához milyen eszközökre van szükség.
A kormányközi hitelfelvétel Berlin számára talán elfogadhatóbb lehet, különösen a közös uniós adósságvállalás körüli viták fényében, amelyek most különösen élesednek a közelgő német szövetségi választások előtt. Az Egyesült Királyságban pedig egy szakértői csoport egy innovatív "újrafegyverkezési bank" létrehozását javasolta, amely a Beruházási és Fejlesztési Európai Bank (EBRD) modelljére épülne. A tervek szerint a részt vevő kormányok garantálnák a bank alaptőkéjét, amelynek összegét 100 milliárd euróra becsülték, azonban csak a tőke 10%-át kellene előre befizetniük. A bank a fennmaradó forrást a tőkepiacokon kívánja megszerezni, kihasználva kedvező hitelminősítését.
Mivel nem született egyetértés az új közös hitelfelvételről, néhány uniós tagállam azt szorgalmazza, hogy a Bizottság használja fel az összes rendelkezésére álló, még el nem költött forrást. A világjárvány utáni Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből (RRF) fennmaradt 93 milliárd eurónyi hitelfelvételi kapacitás az EU által közösen elfogadott 800 milliárd eurós támogatási és hitelcsomag része, amelyet a gazdaságok élénkítésére szántak. Több tagállam, köztül Németország, csak azzal a feltétellel támogatta ezt a finanszírozást, hogy a közös hitelfelvétel egyszeri alkalom marad.
Az RRF források felhasználása érdekében elengedhetetlen a finanszírozási szabályok módosítása, amelyhez a legtöbb EU-tagállam és az Európai Parlament hozzájárulására van szükség - tájékoztatta a brit sajtót a Bizottság egyik képviselője. A rendelkezésre álló hitel alapú forrásokat kutatás-fejlesztési projektekbe és kettős felhasználású infrastruktúrákba, például repülőterekbe lehetne befektetni, amelyek civil és katonai célokra egyaránt hasznosíthatók.
Von der Leyen a kohéziós alapok struktúráját is átalakítaná.
Egy alternatív lehetőségként a Bizottság a legkevésbé fejlett EU-régiók számára szánt kohéziós alapok átirányítását is fontolóra veszi. Az új megközelítés értelmében a kettős felhasználású beruházások mellett a kohéziós politika immár a védelmi szektort is támogathatja, és azt más iparágakkal egyenrangúként kezeli - olvasható a Bizottság regionális alapok osztályának által készített, a Financial Times által megtekintett dokumentumban.